Trwa ładowanie...

Minister Dudy wił się w odpowiedzi. Padło pytanie o Zełenskiego

Czy pomimo odwołania spotkania w Nowym Jorku doszło do choćby telefonicznej rozmowy między Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Zełenskim? Doradca prezydenta miał problem z jednoznaczną odpowiedzią na pytanie o te kontakty.

Nie doszło do zapowiadanego spotkania Duda-Zełenski w Nowym JorkuNie doszło do zapowiadanego spotkania Duda-Zełenski w Nowym JorkuŹródło: ABACA, Agencja Forum, fot: Bianca Otero, Sean Killpatrick
dztt7jl
dztt7jl

Przed wylotem do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ polskie władze zapowiadały spotkanie prezydenta Andrzeja Dudyprezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania jednak nie doszło. Padły za to mocne słowa.

Brak spotkania z Zełenskim. Pytania do doradcy Dudy

Prezydent Ukrainy uderzył w Polskę oraz inne kraje europejskie, które utrzymały embargo na ukraińskie zboże. - Niepokojące jest, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - mówił Zełenski na forum ONZ.

Słowa te nie pozostały bez reakcji. - Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego - mówił prezydent Andrzej Duda. Później ten przekaz był łagodzony.

dztt7jl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piekło wojny od środka. Krwawe walki pod Bachmutem

W sobotnim programie "Jeden na jeden" w TVN24 Marcin Zaborski pytał Pawła Sałka, doradcę prezydenta oraz kandydata PiS do Sejmu, o kontakty na linii Duda-Zełenski. Polskie władze tłumaczą brak spotkania grafikiem wydarzeń na forum ONZ. Dziennikarz pytał prezydenckiego ministra, czy doszło chociaż do rozmowy telefonicznej.

"Byłby komunikat"

- Jest okoliczność, że do tego spotkania nie doszło. Takie spotkanie się odbędzie i ten kontakt będzie realizowany. Pan ode mnie wymaga, żebym przedstawiał kuchnię pracy MSZ i Biura Polityki Międzynarodowej. Będzie spotkanie, będzie komunikat - odpowiadał Paweł Sałek.

dztt7jl

- Jeżeli byłaby rozmowa telefoniczna, to ze strony Kancelarii Prezydenta byłby taki komunikat. Trudna sytuacja na linii Kijów-Warszawa nie może rzutować na wszystkie aspekty naszej współpracy - dodał.

Prezydencki minister unikał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy doszło do jakiegokolwiek kontaktu zamiast zapowiadanego wcześniej spotkania. W studiu zrobiło się gorąco.

- Próbuje mnie pan przymusić do odpowiedzi, czy w ciągu 24 godzin panowie prezydenci rozmawiali. Pan znowu coś dopowiedział, a nasi widzowie mogą to opacznie zrozumieć. Pierwszy raz jestem u pana w programie, mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja porozmawiać, ale może o sprawach środowiskowych albo energetycznych - mówił Sałek.

dztt7jl

Zełenski miał inne spotkania

Po wybuchu wojny w Ukrainie prezydenci Duda i Zełenski utrzymywali bardzo bliskie kontakty. Regularnie informowali o rozmowach telefonicznych, a z czasem również o spotkaniach na żywo. Prezydent Zełenski zatrzymywał się w Polsce, by spotkać się z prezydentem Dudą, wracając z zagranicznych podróży. Ostatni kryzys wokół ukraińskiego zboża osłabił te kontakty.

Pomimo braku spotkania z Dudą, Zełenski spotykał się w Nowym Jorku z innymi światowymi przywódcami. Był m.in. w Białym Domu. Po Zgromadzeniu Ogólnym ONZ udał się do Kanady, gdzie spotkał się z tamtejszym premierem.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dztt7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dztt7jl
Więcej tematów