Są w Kliszczijiwce. Andrijiwka zmieciona z powierzchni ziemi [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Są w Kliszczijiwce. Andrijiwka zmieciona z powierzchni ziemi [RELACJA NA ŻYWO]

Wszystko zrównane z ziemią. Rosjanie uciekli przed naporem ognia
Wszystko zrównane z ziemią. Rosjanie uciekli przed naporem ognia
Źródło zdjęć: © TG
Mateusz Czmiel
14.09.2023 21:40, aktualizacja: 15.09.2023 21:44

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 569. dzień rosyjskiej inwazji. - W wyzwolonej Andrijiwce w obwodzie donieckim nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, bo wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin w piątek, kilka godzin po potwierdzeniu, że wieś jest pod kontrolą oddziałów ukraińskich. Pojawiają się także doniesienia, że do pobliskiej Kliszczijiwki wkroczyli medycy Pułku Kalinowskiego. Oznacza to, że ostatnie rosyjskie linie obrony przed Bachmutem zostały przerwane. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

- Ukraińcy byli zdeterminowani i zjednoczeni w tym, co robią - komentuje zniesienie embarga na ukraińskie zboże lider Agrounii Michał Kołodziejczak. - Premier Morawiecki z Januszem Wojciechowskim przez wiele miesięcy gotowali czarną polewkę i dzisiaj rozdali ją rolnikom. To międzynarodowa kapitulacja polskiego rządu - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską.


 

Pilne

Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby m.in. omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Oznajmił też, że Biden spotka się w Nowym Jorku z przywódcami krajów Azji Środkowej oraz Brazylii i Izraela.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda pozbawił mieszkającą w Rosji łyżwiarkę figurową Margaritę Drobiazko litewskiego obywatelstwa nadanego jej przed 30 laty w trybie wyjątkowym za zasługi dla litewskiego sportu. Stosowny dekret szef państwa podpisał w piątek. Drobiazko publicznie popiera reżim Władimira Putina.

Ukraińcy kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim i działania szturmowe na odcinku bachmuckim. Siły obrony odniosły częściowy sukces w okolicy Kiszczijiwki w obwodzie donieckim - czytamy w komunikacie.


Wcześniej w piątek białoruski ochotniczy Pułk Kalinowskiego poinformował w mediach społecznościowych o wyzwoleniu tej miejscowości na przedmieściach Bachmutu, jednak później usunął tę wiadomość.

Ukraińskie siły odniosły częściowy sukces pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wszystkie poprzednie ograniczenia Komisji Europejskiej dotyczące eksportu produktów rolnych z Ukrainy zostały zniesione. Decyzję skomentował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
 

Pilne

Rzecznik rządu: zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego jeszcze dziś zostanie wydane i opublikowane rozporządzenie przedłużające embargo na ukraińskie zboże.

"Będziemy na poziomie 100 tys. miesięcznie w 2025. Byliśmy na poziomie 14 tys. 6-8 miesięcy temu, a obecnie 28 tys." - powiedział LaPlante podczas konferencji think tanku Center for the New American Security (CNAS).


Urzędnik stwierdził, że zwiększanie produkcji podstawowego rodzaju amunicji artyleryjskiej idzie zgodnie z planem, zaś na wiosnę 2024 roku przemysł obronny USA będzie produkować 56 tys. sztuk pocisków.

W 2025 roku będziemy produkować co miesiąc 100 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie. Obecnie amerykański przemysł zbrojeniowy produkuje 28 tys. pocisków każdego miesiąca.

Pilne

Polska wprowadzi od północy zakaz importu ukraińskiego zboża, pomimo odmowy Komisji Europejskiej przedłużenia embarga – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż - poinformowała w piątek Komisja Europejska w komunikacie.


KE dodała, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.


Komisja poinformowała też, że jej zdaniem zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.


Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.

Obraz
© TG
Pilne

UE/ KE: od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu 4 zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.

Pilne

Komisja Europejska: embargo na ukraińskie zboże do pięciu krajów Unii Europejskiej wygasa w piątek.

Zaznaczył, że Kadyrow nie został ranny. Według niego przywódca Czeczenii choruje od dawna. "Ale przez ostatnich kilka dni jest w stanie ciężkim" - dodał.


Kadyrow rządzi Czeczenią od 2007 roku. Przywódca północnokaukaskiej republiki cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Kadyrow bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, ale też m.in. z niezależnymi dziennikarzami i przedstawicielami mniejszości seksualnych.


Jego siły zbrojne, czyli oddziały tzw. kadyrowców, uczestniczyły w działaniach bojowych w Ukrainie po stronie Rosji.(

Obraz
© TG

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w piątek przez serwis Obozrevatel.


Portal podał, powołując się na źródła w czeczeńskiej diasporze, że Kadyrow od kilku dni jest w śpiączce.


"Tak, rzeczywiście, są informacje, że zbrodniarz wojenny Kadyrow jest w stanie ciężkim i choroby, na które cierpiał, zaostrzyły się. Informacja jest potwierdzana w różnych źródłach w kręgach medycznych i politycznych" - przekazał Jusow.

Obraz
© TG

Rosyjskie samochody nie będą jednak podlegać konfiskacie – mówiła szefowa fińskiej dyplomacji, o ile nie będą mieć związku z popełnionym przestępstwem.


Wcześniej w tym tygodniu zakaz wjazdu dla samochodów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych, a także wytyczne związane z ich zarekwirowanym wprowadziły państwa bałtyckie.


Fińskie władze – tłumaczyła Valtonen – potrzebowały więcej czasu niż kraje bałtyckie na interpretację i zastosowanie się do unijnych wytycznych, ze względu m.in. na inną – w porównaniu z innymi krajami – "pozycję Finlandii", jako kraju mającego długą granicę z Rosją (ponad 1300 km).

Według danych fińskiej straży granicznej dotychczas ok. 75 proc. wjeżdżających do Finlandii przez wschodnią granicę, to osoby posiadające podwójne obywatelstwo (tj. rosyjskie i inne unijne, np. fińskie), mające prawo stałego pobytu lub też podróżujące ze względu na więzy rodzinne.


Zakaz powinien więc znacząco obniżyć liczbę samochodów na rosyjskich tablicach przekraczających granicę – podkreślono na konferencji w Helsinkach.

Ci, którzy wjechali już do Finlandii samochodami na rosyjskich tablicach rejestracyjnych, będą mieć pół roku na opuszczenie kraju (do połowy marca 2024 r.), o ile nie zostaną spełnione kryteria wjazdu – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen.


Na zasadzie wyjątku, fińską granicę będą mogły przekraczać zarejestrowanymi w Rosji autami, tylko mieszkający na stałe w Rosji obywatele UE, a także członkowie ich rodzin. Zakaz nie dotyczy także dyplomatów oraz wjazdu w związku z wykonywaniem przejazdów z powodów humanitarnych.


Wprowadzany zakaz obejmie Rosjan mieszkających na stałe w Finlandii – uściśliła Valtonen.

Od północy samochody osobowe zarejestrowane w Rosji nie będą już mogły przekroczyć granicy Finlandii – ogłosiło w piątek fińskie MSZ. Wjechać rosyjskimi pojazdami będą jednak mogły w dalszym ciągu m.in. osoby posiadające paszporty państw Unii Europejskiej i mieszkające za wschodnią granicą.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także