Równonoc wiosenna 2023. Kiedy wypada przesilenie?
Już niebawem rozpocznie się astronomiczna oraz kalendarzowa wiosna. To pora roku, w trakcie której przyroda "budzi się do życia", dni wydłużają się, jest również coraz bardziej słonecznie. Z początkiem wiosny wiąże się również przesilenie marcowe, nazywane równonocą. Kiedy wypada w tym roku?
Równonoc wiosenna wyznacza początek astronomicznej wiosny. Ten w 2023 roku będzie miał miejsce w poniedziałek 20 marca, dokładnie o godzinie 22:24. Wówczas Słońce przekroczy punkt Barana, czyli punkt przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Dzień później rozpocznie się natomiast kalendarzowa wiosna. Co ciekawe, na półkuli południowej w tym samym czasie nastąpi równonoc jesienna. Wszystko przez odwrócenie pór roku względem północnej połowy globu.
Równonoc wiosenna. Czym jest przesilenie marcowe?
Równonoc marcowa to dzień, w którym długości dnia oraz nocy są niemal równe. Od tego czasu zmieni się również kąt padania promieni słonecznych względem równika. Przez kolejne sześć miesięcy Słońce będzie mocniej oświetlać północną półkulę, przez co w położonych na niej regionach będzie robić się coraz cieplej. Wiosna 2023 potrwa do 21 czerwca. W tym dniu rozpocznie się kalendarzowe lato.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiosna w Nadleśnictwie Baligród. Zaskakujące spotkanie na gałęzi
Równonoc wiosenna kiedyś i dziś
Dawne ludy wierzyły, że w trakcie równonocy możliwa jest rozmowa ze zmarłymi przodkami oraz bóstwami. Czas ten postrzegano jako magiczny, zapowiadający koniec chłodu i ciemności oraz zwiastujący rozpoczęcie nowego cyklu w przyrodzie. Dzień równonocy wiosennej był dla starożytnych rzymian początkiem roku - dopiero w 155 r. p.n.e. termin rozpoczęcia nowego roku przesunięto na 1 stycznia. Przesilenie marcowe jest również ważnym terminem dla chrześcijan. Równonoc wypadająca 21 marca 325 roku n.e. stała się podstawą do wyznaczania terminu Wielkanocy.
Z początkiem wiosny wiąże się również wiele potocznych zwyczajów. 21 marca wypada dzień wagarowicza. Przesilenie marcowe jest również czasem, w którym wiele osób symbolicznie topi Marzannę, która w dawnych wierzeniach symbolizowała śmierć, zimę oraz odrodzenie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.