Równonoc wiosenna 2019. Równonoc wiosenna pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Google Doodle na 20 marca

Równonoc wiosenna w 2019 roku przypada 20 marca. Nadejście równonocy oznacza początek astronomicznej wiosny. Od dziś każdy kolejny dzień będzie dłuższy od poprzedniego.

Równonoc wiosenna 2019. Równonoc wiosenna pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Google Doodle na 20 marca
Źródło zdjęć: © Google Doodle

20.03.2019 | aktual.: 20.03.2019 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Równonoc wiosenna 2019 – kiedy występuje i na czym polega?

Równonoc wiosenna to moment, w którym Ziemia, podczas wędrówki wokół Słońca, przekracza punkt, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Dzięki temu zjawisku dzień i noc trwają równo po 12 godzin. Równonoc wiosenna na półkuli północnej ma miejsce 20 lub 21 marca. Po równonocy wiosennej każdy następny dzień jest dłuższy od poprzedniego. Dzieje się tak aż do przesilenia letniego.

Równonoc wiosenna oznacza nadejście astronomicznej wiosny. W 2019 roku rozpocznie się ona w środę 20 marca o godzinie 22:58.

Równonoc wiosenna - kiedy wiosna astronomiczna a kiedy kalendarzowa

Równonoc wiosenna jest zjawiskiem astronomicznym, którego data ulega niewielkim przesunięciom. Wiosna kalendarzowa zawsze rozpoczyna się 21 marca i ma istotne znaczenie w polskiej kulturze. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny topimy Marzannę, czyli kukłę symbolizującą zimę. Pierwszy dzień wiosny to również Dzień Wagarowicza. Właśnie wtedy w szkołach organizowane są specjalne zajęcia, a także wyjścia integracyjne. W Dzień Wagarowicza wielu uczniów decyduje się na wycieczkę do parku lub galerii handlowej zamiast uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach.

Równonoc wiosenna 2019 - Google Doodle

Równonoc wiosenna stała się inspiracją do utworzenia Google Doodle. Google Doodle jest specjalną grafiką logo Google. Zmiana wyglądu strony głównej wyszukiwarki następuje z okazji ważnych świąt krajowych, wydarzeń astronomicznych, rocznic urodzin naukowców, pisarzy i innych ważnych postaci historycznych. 20 marca Google przygotował aż 6 grafik Google Doodle. Mieszkańcy północy półkuli widzą dziś Doodla z okazji równonocy wiosennej, a użytkownicy z półkuli południowej świętują rónonoc jesienną. 20 marca widoczne są również grafiki upamiętniające nadejście nowego roku w kalendarzu perskim (Pakistan, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan i Azerbejdżan)
, 112. rocznicę urodzin Gamil El Alaily (Maroko, Algieria, Libia, Egipt, Jordania, Irak, Oman)
, Wybory w Holandii oraz Święto Narodowe w Tunezji.

Komentarze (3)