Trwa ładowanie...

Rosjanie grzmią. Chodzi o Polskę

- Ich rażąca niemoralność jest oczywista - grzmi rosyjskie MSZ. Chodzi o stanowisko Polski ws. reparacji wojennych od Rosji. Według Rosjan polskie roszczenia "leżą w sferze fantazji politycznych".

Share
Rosja odpowiada Polsce ws. reparacjiRosja odpowiada Polsce ws. reparacjiŹródło: Licencjodawca, fot: Grzegorz Micha�owski
d3zjqmm

- Roszczenia Polski wobec Rosji o wypłacenie odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej leżą w sferze fantazji politycznych - powiedział RIA Novosti Oleg Tiapkin z MSZ Rosji.

- Ich rażąca niemoralność jest oczywista. Wszak, gdyby nie zwycięstwo ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami, to Polska jako państwo nie istniałaby, a miliony Polaków stanęłoby w obliczu nie do pozazdroszczenia losu zniewolenia i eksterminację z rąk nazistów - podsumował dyplomata.

d3zjqmm

Zaznaczył, że polskie władze, rozwiązując swoje wewnętrzne problemy polityczne, często sięgają po "historyczny rewizjonizm".

Wcześniej Maria Zacharowa stwierdziła, że ​​"Związek Radziecki zainwestował wiele wysiłku i pieniędzy w odbudowę krajów Europy Wschodniej, w tym Niemiec i Polski".

Duda: reparacje także od Rosji

Jeśli ktoś mówi, że niepotrzebnie wywołujemy konflikt, domagając się reparacji, to niech pytają Niemców, dlaczego w 1939 r. ten konflikt wywołali; Polsce należy się odszkodowanie i koniec - mówił w połowie września prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Wprost". Wyraził też opinię, że powinniśmy domagać się też reparacji od Rosji.

d3zjqmm

Prezydent Duda odniósł się do kwestii reparacji od Niemiec. Jak zauważył, Polska od ponad 30 lat jest państwem w pełni suwerennym i szkoda, że dotychczasowe rządy, w których bardzo często dzisiejsi politycy PO zajmowali eksponowane miejsca, przemilczeli temat.

Na uwagę, że opozycja wzywa, by ubiegać się również od reparacje Rosji, prezydent wskazał, że "Niemcy rozpoczęły drugą wojnę światową i zaatakowały Polskę. Oczywiście Rosja później dołączyła do tej wojny, dlatego uważam, że reparacji powinniśmy domagać się też od Rosji" - powiedział.

Kaczyński: teraz nierealne

Jarosław Kaczyński w połowie września ocenił, że to "jest oczywiście słuszne, ale to posunięcie o charakterze taktycznym". Przyznał, że domaganie się od Rosji reparacji będzie możliwe dopiero, gdy "Rosja dołączy do kręgu krajów cywilizowanych". Stwierdził, że obecnie domaganie się reparacji wojennych od Rosji nie jest realne.

Źródło: RIA Novosti/WP/PAP

Tak Rosja może użyć broni atomowej. Generał tłumaczy krok po kroku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zjqmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3zjqmm
Więcej tematów