Trwa ładowanie...

Ostrzega przed rosyjskim natarciem. "By nie ruszyli na Warszawę i Pragę" [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 225. dzień rosyjskiej inwazji. Wojnę z Rosją trzeba wygrać teraz i w Ukrainie, żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę i Pragę, artyleria nie ostrzeliwała krajów bałtyckich, a rakiety nie uderzały w Finlandii - stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. W wyzwolonej we wrześniu miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim znaleziono ciała cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Rosja zabija nie tylko na Ukrainie". Zełenski grzmi"Rosja zabija nie tylko na Ukrainie". Zełenski grzmiŹródło: pap, fot: Ukrainian President Press Office
d1c70rk
d1c70rk
Trwa łączenie
21:53, 06.10.2022

Dmitrij Miedwiediew zabrał głos ws. kolejnego pakietu unijnych sankcji  przeciwko Rosji. "Nie ma sensu odwoływać się do roztropności naszych  wrogów na Zachodzie, bo wrogowie muszą być zmuszeni prosić o litość w  przegranej bitwie gospodarczej" - stwierdził wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. 

21:42, 06.10.2022

Rzecznicy straży przybrzeżnej i służb granicznych poinformowali, że na pytania dziennikarzy w tej sprawie odpowie tylko resort bezpieczeństwa narodowego, który na razie jednak nie udzielił żadnej informacji - pisze AP.


Murkowski i drugi senator z Alaski Dan Sullivan oświadczyli, że Rosjanie wylądowali na plaży w pobliżu Gambell, liczącej około 600 mieszkańców osady na wyspie St. Lawrence. Rzecznik Sullivana powiedział, że uciekinierzy przypłynęli łodzią.


Gambell leży około 58 km od Półwyspu Czukockiego i około 320 km od miasta Nome położonego na Półwyspie Seward, na zachodzie Alaski. 


21:37, 06.10.2022

Dwóch Rosjan, którzy utrzymują, że uciekli ze swego kraju przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą, dotarło na należącą do amerykańskiego stanu Alaska wyspę St. Lawrence na Morzu Beringa i poprosiło o azyl - poinformowało w czwartek biuro senator z Alaski Lisy Murkowski.


Rzeczniczka senator Karina Borger powiadomiła w mailu agencję Associated Press, że Rosjanie powiedzieli, iż uciekli ze wschodniego wybrzeża Rosji przed przymusowym wcieleniem do wojska.


21:24, 06.10.2022

Tymczasem NEXTA opublikowała kolejne zdjęcia rosyjskiego sprzętu w pobliżu Chersonia.

21:11, 06.10.2022

Mieszkańcy obwodu chersońskiego informują o odgłosach wybuchów w regionie. W miejscowośći Kałańczak trwa walka z pożarami. 

21:00, 06.10.2022

Posłowie do PE potępiają mobilizację wojskową w Rosji oraz środki zmuszające mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy do służby w rosyjskich siłach zbrojnych lub siłach pomocniczych, co jest aktem zakazanym przez czwartą konwencję genewską. W celu utrzymania stabilności na Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej, europosłowie wzywają również do zwiększenia wsparcia dla krajów regionu, które doświadczyły napływu obywateli rosyjskich, w szczególności dla Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Armenii i Kirgistanu.


20:48, 06.10.2022

Parlament Europejski wezwał wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także do jednoznacznego potępienia fikcyjnych referendów na okupowanych terenach Ukrainy oraz próby siłowego zdobycia przez Rosję terytorium sąsiedniego kraju.


W przyjętej w czwartek rezolucji europosłowie stwierdzają, że wyniki sfałszowanych referendów przeprowadzonych pod lufami karabinów w celu aneksji obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego są "nieważne". Wezwano państwa członkowskie UE do przyjęcia dodatkowych poważnych sankcji wobec Rosji.


20:38, 06.10.2022

Grupa uzbrojonych rosyjskich żołnierzy uciekła z oddziału kozackiego "Dona" w okupowanym Chersoniu - przekazują ukraińskie media. Ostrzegają też, że banda dezerterów działa na Krymie i grabi, co popadnie. Rosjanie maja być "niezwykle niebezpieczni" i już wcześniej dopuścić się wielu zbrodni.

20:23, 06.10.2022

W Odessie słychać eksplozje bomb. Na razie nie ma szczegółowych informacji o zniszczeniach i ofiarach.

20:16, 06.10.2022

Hromow podał również, że od 30 września do 6 października Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały 24 irańskie drony kamikadze Shahed-36, oznaczane przez Rosjan nazwą Gerań-2. W tym czasie siły rosyjskie użyły 46 dronów do ataków na obiekty wojskowe, infrastrukturę i pozycje wojsk ukraińskich


20:10, 06.10.2022

Wojska rosyjskie zastosowały w walkach na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136; 60 procent z nich zostało zniszczonych – powiadomił w czwartek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.


„Rosja użyła na Ukrainie 86 irańskich dronów typu Shahed-136, z których 60 proc. zniszczono” - poinformował generał Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego. Jego wypowiedź opublikowano na Telegramie ukraińskiego ministerstwa obrony.

19:58, 06.10.2022

Sztab Ukrainy podaje, że „częściowa mobilizacja” w Rosji de facto obejmuje niewielkie miejscowości w peryferyjnych regionach kraju. Z ustaleń strony ukraińskiej wynika, że zaciąg odbywa się tam metodą obław, a praktycznie wszyscy mężczyźni w wieku poborowym są siłą doprowadzani do wojskowych komend uzupełnień.


Informując o sytuacji na froncie, sztab powiadomił, że przeciwnik próbuje udaremnić działania ofensywne sił ukraińskich, a na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim kontynuuje działania ofensywne. Na niektórych odcinkach trwa przegrupowanie rosyjskich sił.


19:47, 06.10.2022

Rosjanie stosują w Ukrainie metodę spalonej ziemi, podczas odwrotu wysadzili tamę, podtapiając miejscowość Rajhorodok w obwodzie donieckim – podaje sztab generalny w czwartkowym komunikacie.


W Kadijiwce w obwodzie ługańskim przeciwnik pali dokumenty. „W miejscowości Swatowe zaminowano już główne obiekty infrastruktury, budynki i tereny” – powiadomił sztab w czwartkowym komunikacie na Facebooku.


19:27, 06.10.2022

Podczas zatrzymania uciekinierów "sugeruje się szczególną ostrożność", ponieważ są "uzbrojeni w broń automatyczną, pistolety, granatnik i granaty ręczne".19:20, 06.10.2022

Grupa uzbrojonych rosyjskich żołnierzy uciekła z kozackiego oddziału "Don" w okupowanym Chersoniu - informuje Radio Swoboda.


13 uciekinierów ma broń, amunicję, porusza się samochodami i miało wjechać na terytorium Republiki Krymu. 

19:02, 06.10.2022

Udając się w środę w podróż do Kijowa Grossi napisał na Twitterze: "Potrzeba utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni jest pilniejsza niż kiedykolwiek".


Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na zajętych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego, który Kreml usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji obiekt został zajęty przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W siłowni i jej okolicach stacjonują żołnierze rosyjscy.


19:01, 06.10.2022

Kreml w środę zdecydował o powołaniu przedsiębiorstwa państwowego i spółki akcyjnej, które będą zarządzały elektrownią położoną w okupowanym przez Rosję mieście Enerhodar. Obiekt, zgodnie z prezydenckim dekretem, ma być włączony do rosyjskiej sieci energetycznej.


Grossi zapowiedział, że MAEA zwiększy liczbę swych ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej z dwóch do czterech. Zwrócił uwagę, że personel siłowni "pracuje w warunkach, które są prawie nie do wytrzymania".


19:00, 06.10.2022

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oznajmił w czwartek, że jego organizacja uważa Zaporoską Elektrownię Atomową za obiekt ukraiński. W środę Kreml ogłosił, że Rosja przejmuje tę siłownię położoną w okupowanej części obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy.


Po informacji o dekrecie Władimira Putina dotyczącym przejęcia elektrowni Grossi przybył do Kijowa, gdzie oświadczył, że MAEA nie ma informacji o tym, czy Rosja podłącza obiekt do własnej sieci.


Dodał, że z Rosją trzeba postępować konsekwentnie i zmierzać do tego, by zapobiec wypadkowi nuklearnemu.


FORUM
18:50, 06.10.2022

Jedna z głównych katolickich świątyń w Mińsku nie będzie już siedzibą parafii. Białoruskie władze anulowały umowę o korzystanie kościoła Św. Szymona i Heleny, znanego też jako Czerwony Kościół. Reżim Łukaszenki dał katolickiej parafii tylko kilka dni na opuszczenie świątyni.


18:39, 06.10.2022

83-letnia kobieta ukrywała się podczas rosyjskiej okupacji w piwnicy, zmarła tam z zimna i głodu. 


"Rosjanie nie pozwolili pochować jej na cmentarzu, dlatego musieliśmy pogrzebać babcię w przydomowym ogródku" - przekazał mieszkaniec wyzwolonego miasta Łyman w obwodzie donieckim.


18:26, 06.10.2022

Dmitrij Miedwiediew o kolejnym pakiecie unijnych sankcji nałożonych na Rosję.


"Nie ma sensu odwoływać się do roztropności naszych wrogów na Zachodzie i nie jest to konieczne, bo wrogowie muszą być zmuszeni do proszenia o litość w przegranej bitwie gospodarczej i zakończyć ją całkowitą oraz bezwarunkową kapitulacją" - stwierdził były prezydent Rosji.


18:17, 06.10.2022

Zełenski dodał, że Rosja "należy do Europy w wymiarze geograficznym, ale pod względem wartości i sposobu postępowania jest to najbardziej antyeuropejski kraj świata". "Moskwa chce zmieniać przebieg granic, aby znowu podzielić kulę ziemską na strefy wpływów, niszcząc naszą wspólnotę opartą na współpracy i rozwoju. Jest to rosyjski sposób prowadzenia wojny: zabijać, zastraszać, stwarzać zagrożenie dla wolnych państw i korumpować" - podkreślił ukraiński przywódca.


W ocenie Zełenskiego należy wzmocnić zachodnie sankcje wobec Rosji, całkowicie wstrzymać współpracę z Kremlem i rosyjskimi podmiotami, wykluczyć przedstawicieli Moskwy z wszelkich międzynarodowych gremiów, a także powołać trybunał w celu ukarania Rosji za agresję przeciwko Ukrainie i zmuszenia jej do wypłacenia reparacji.


18:06, 06.10.2022

Wojnę z Rosją trzeba wygrać teraz i w Ukrainie, żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę i Pragę, artyleria nie ostrzeliwała krajów bałtyckich, a rakiety nie uderzały w Finlandii - zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.


"Walcząc z Kremlem, każdego dnia zmniejszamy ryzyko (rosyjskiej agresji na inne kraje Europy). (...) Zresztą, Rosja (już teraz) zabija nie tylko na Ukrainie, ale też na ulicach europejskich miast. Wcześniej dokonywała zamachów na różne osoby i aktów dywersji w magazynach uzbrojenia, a teraz atakuje również gazociągi" - powiedział prezydent

17:56, 06.10.2022

Spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem podczas szczytu G20 na Bali nie jest wykluczone. Taką możliwość wskazał sam amerykański przywódca. Byłaby to pierwsza rozmowa Bidena z Putinem od czasu ataku Rosji na niepodległą Ukrainę.


17:37, 06.10.2022

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej twierdzi, że wojna nuklearna jest niedopuszczalna i nigdy nie powinna być rozpętana - informuje Ukraińska Prawda.

17:26, 06.10.2022

Nowa przechwycona przez Ukraińców rozmowa żołnierza armii Putina ze swoim kolegą pokazuje, jak fatalne są morale Rosjan na froncie. "Zazdroszczą broni Ukraińcom, boją się wystawiać głowy z okopów i uważają się za zamachowców-samobójców" - komentują wojskowi z wywiadu sił Ukrainy.

17:09, 06.10.2022

Kary od czterech do 14 lat więzienia wymierzył sąd w Mińsku czterem dziennikarzom niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN, w tym jego redaktor naczelnej Irynie Leuszynie.


Leuszyna została skazana na cztery lata więzienia, były wicedyrektor agencji Andrej Aleksandrau – na 14 lat, jego żona Iryna Złobina – na dziewięć lat, a były dyrektor agencji Dzmitryj Naważyłau - na sześć lat.


Leuszyna, Naważyłau i Alaksandrau byli oskarżeni o utworzenie lub udział w „formacji ekstremistycznej”, za którą uznano agencję informacyjną BiełaPAN. Ponadto Alaksandrau został oskarżony o organizację protestów, niepłacenie podatków i zdradę państwa („działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa”). Złobina także miała organizować protesty i dopuścić się zdrady.


Aleksandrau i Złobina przebywali w areszcie od stycznia 2021 r., Leuszyna i Naważyłau – od sierpnia 2021 r.


Źródła: Twitter, Facebook, PAP, Telegram, "The National", Ukraińska Prawda, Bloomberg, "The Kyiv Independent",TASS, Reuters, CNN, Unian, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c70rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1c70rk
Więcej tematów