RELACJA ZAKOŃCZONA

Przejmujące słowa Zełenskiego. Przekazał Bidenowi podarunek [RELACJA NA ŻYWO]

Przejmujące słowa Zełenskiego. Przekazał Bidenowi podarunek
Przejmujące słowa Zełenskiego. Przekazał Bidenowi podarunek
Źródło zdjęć: © EPA, PAP | Oliver Contreras
Marek MikołajczykMaciej Szefer

20.12.2022 | aktual.: 21.12.2022 22:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa 301. dzień inwazji na Ukrainę. W Białym Domu doszło do pierwszego spotkania Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim od wybuchu wojny na pełną skalę. - Chciałem przybyć wcześniej, ale nie byłem w stanie. Sytuacja była bardzo trudna. Skoro przybyłem teraz, to znaczy, że tę sytuację kontrolujemy, dzięki waszemu wsparciu - oświadczył prezydent Ukrainy. Przywódca USA otrzymał także prezent od jednego z ukraińskich obrońców. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj. 

- Europa może zrobić więcej, powinniśmy wreszcie spełnić prośby Ukrainy i dostarczyć jej czołgi Leopard 2 - powiedział szef grupy CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt przy okazji wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA, które zapowiedziały, że wesprą Ukrainę systemami obrony przeciwlotniczej Patriot.

- Wojnę można zakończyć tylko wtedy, gdy wzmocni się zdolność Ukrainy do samoobrony - powiedział Dobrindt w środę w Berlinie agencji dpa. Wymaga to dostarczenia kolejnych systemów broni ciężkiej.

Polityk chadecji podkreślił, że wojna w Ukrainie zakończy się, gdy dla prezydenta Rosji Władimira Putina będzie "absolutnie jasne, że nie ma już możliwości podporządkowania sobie Ukrainy".

Ukraina od dawna prosi swoich sojuszników o zachodnie czołgi bojowe i bojowe wozy piechoty. Według źródeł ukraińskich trwają rozmowy z rządem Niemiec na temat dostawy niemieckich Leopardów 2 i Marderów. Kanclerz Olaf Scholz nie chce jednak dostarczać czołgów, dopóki nie zostaną wysłane przez innych sojuszników. 

Rosyjskie służby specjalne przygotowywały się zamachów na szefa ukraińskiego wywiadu Kyryłę Budanowa oraz ministra obrony Ołeksija Reznikowa. - Atakom zapobiegła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - przekazał jej szef Wasyl Maliuk.

Wiceszef polskiego MSZ Piotr Wawrzyk mówił w TVP Info, że z punktu widzenia bezpieczeństwa, każdy wyjazd głowy państwa znajdującego się w stanie wojny, jest obarczony ryzykiem. Dlatego też, tłumaczył, wszelkie informacje o tego rodzaju spotkaniach są podawane opinii publicznej w chwili, kiedy już się rozpoczną lub dopiero po ich zakończeniu. - I tak będzie w tym przypadku - dodał.

Dopytywany, jak długo prezydent Zełenski planuje zostać w USA, Wawrzyk zastrzegł, że z uwagi na bezpieczeństwo wszelkie informacje resort będzie podawał post factum. - Ale mogę powiedzieć tyle, że my o tej wizycie, że jest planowana, wiedzieliśmy. Była niejako z nami konsultowana, uzgadniana, ale z oczywistych względów utrzymywane to było w tajemnicy - podkreślił wiceszef MSZ.

Ocenił też, że jeżeli Zachód stanie na wysokości zadania i przekaże Ukrainie wystarczającą ilość potrzebnej im broni, wówczas Ukraińcy będą w stanie przeprowadzić działanie zbrojne polegające na odbiciu Krymu. - Musimy im to tylko umożliwić poprzez bardzo szybkie dostawy nowoczesnej broni - dodał Wawrzyk.

W składzie delegacji uczestniczących w rozmowach prezydentów USA i Ukrainy w Białym Domu są m.in. szefowie dyplomacji obu krajów, szef Pentagonu Lloyd Austin, a także wiceprezydent Kamala Harris - poinformował Biały Dom.

Według listy przekazanej przez Biały Dom dziennikarzom w spotkaniu po stronie amerykańskiej uczestniczą m.in. wiceprezydent Kamala Harris, sekretarz stanu USA Antony Blinken, szef Pentagonu Lloyd Austin, najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, a także prokurator generalny Merrick Garland i szefowa agencji pomocowej USAID Samantha Power.

W składzie ukraińskiej delegacji są m.in. szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, szef MSZ Dmytro Kułeba, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandr Kubrakow i ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa.

Do armii Ukrainy trafiły nagrzewnice olejowe zakupione przez Wirtualną Polskę. Sprzęt ma pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie podczas zimy. W ramach wsparcia przekazaliśmy wojskom Kijowa 63 nagrzewnice.

- Wszystko będzie dobrze. Nie martwcie się o nic. Tylko naprzód, tylko do wyzwolenia naszych terytoriów, tylko do zwycięstwa Ukrainy i jej sojuszników, przede wszystkim naszych wiernych przyjaciół z USA - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, który również przebywa w Stanach Zjednoczonych.

Nowe baterie Patriot "bedą kluczowym atutem w obronie narodu ukraińskiego przed barbarzyńskimi atakami Rosji na krytyczną infrastrukturę Ukrainy" - przekazał Biały Dom.

Prezent, który ukraiński obrońca przekazał Bidenowi, to Krzyż Bojowych Zasług. Odznaczenie zostało ustanowione 5 maja 2022 roku. Nadawane jest przez prezydenta Ukrainy żołnierzom za wybitne czyny wymagające odwagi w misjach bojowych przeciwko wrogowi lub za wybitne osiągnięcia w dowodzeniu wojskami podczas działań wojennych.

- Dziękuję w imieniu prostych ludzi. Jesteśmy wdzięczni. Dla mnie to ogromny zaszczyt, że mogę tu być. Wczoraj byłem w Bachmucie i chcę coś panu przekazać. Jeden z ukraińskich bohaterów poprosił mnie, abym przekazał jego nagrodę prezydentowi Bidenowi. To jest kapitan, który obsługuje baterię HIMARS. Przekazał krzyż, który otrzymał za zasługi wojskowe - oświadczył Zełenski.

- Panie prezydencie, to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę być tutaj. Chciałem przybyć wcześniej, ale nie byłem w stanie. Sytuacja była bardzo trudna. Skoro przybyłem teraz, to znaczy, że tę sytuację kontrolujemy, dzięki waszemu wsparciu - odpowiedział Zełenski.

- Jesteśmy po to, aby zagwarantować pomoc finansową, humanitarną i militarną, aby wzmacniać obronę Ukrainy, dlatego też przekazujemy baterie Patriot. O tym będziemy rozmawiać - oświadczył prezydent USA.

W Gabinecie Owalnym rozpoczyna się spotkanie obu prezydentów. - Panie prezydencie, cieszę się, że pan wrócił. Jesteśmy przy was, wspieramy was. Trzysta dni. Trzysta dni od momentu, gdy Putin zaatakował Ukraińców, bez żadnego powodu - mówi Joe Biden.

Twają rozmowy przywódców Ukrainy i USA za zamkniętymi drzwiami. Wspólna konferencja prasowa zaplanowana jest na godz. 22.30 czasu polskiego.

Ciepłe przywitanie obu prezydentów przed Białym Domem. 

Obraz
© Getty

Powitanie prezydentów USA i Ukrainy przed Białym Domem.

Kolumna Wołodymyra Zełenskiego podjeżdża pod Biały Dom.

Przygotowania przed Białym Domem dobiegły końca.

Lada moment Wołodymyr Zełenski opuści rezydencję Blair House i uda się do Białego Domu. Przed budynkiem ustawiono specjalny namiot i wzmożono środki bezpieczeństwa.

"Rozwinął się czerwony dywan. Ukraińska flaga powiała. Ostateczne ustawienia protokołu. Biały Dom czeka na Zełenskiego" - relacjonuje korespondentka AFP Aurelia End.