Rola KPO w walce ze skutkami pandemii. Kluczowe projekty zdrowotne i społeczne
Ponad 17 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczonych na inwestycje i reformy w polskiej ochronie zdrowia. Pieniądze te trafią do szpitali, na badania medyczne, a także rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które pomogą lekarzom w diagnozowaniu pacjentów.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to dokument opracowany przez Polskę w ramach unijnego funduszu Next Generation EU. Jego celem jest pomoc gospodarce po pandemii COVID-19. , KPO wspiera inwestycje i reformy w różnych obszarach, takich jak zdrowie, edukacja, infrastruktura, ochrona środowiska czy cyfryzacja.
Polska otrzyma z KPO prawie 60 mld euro.
Stypendia dla studentów
Pandemia COVID-19 mocno obciążyła system ochrony zdrowia. Opieka nad chorymi wpłynęła na dostępność lekarzy innych specjalizacji. KPO ma na celu wzmocnienie systemu ochrony zdrowia i przygotowanie nas na przyszłe wyzwania. Zmiany realizowane w KPO mają dotyczyć m.in. reorganizacji systemu opieki nad pacjentem, modernizacji i doposażenia placówek medycznych, zwiększenie liczby studentów kierunków medycznych. Inwestycje mają też objąć rozbudowę zaplecza dydaktycznego uczelni.
W ten sposób: co najmniej 74 szpitale otrzymają nowy sprzęt i zmodernizują swoją infrastrukturę, 212 uczelni medycznych otrzyma wsparcie na remonty i wyposażenie sal wykładowych, bibliotek i domów studenckich. Ponadto 25 400 studentów nauk medycznych otrzyma pomoc finansową lub mentorską.
W czerwcu Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyniki konkursu "System zachęt" dotyczącego udzielenia wsparcia w postaci stypendiów dla studentów, w którym uczelnie medyczne mogły starać się o sfinansowanie pomocy dla studentów. Stypendia dotyczą kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityki medycznej, fizjoterapii oraz farmacji. Ma to zachęcić młode osoby do studiowania. Stypendia przyznano m.in. studentom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (68 studentów) czy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (99 studentów).
20 września 2024 r. Ministerstwo Zdrowia zakończyło nabór wniosków na modernizację i doposażenie bazy dydaktycznej uczelni i szpitali klinicznych. Do podziału było 1,7 mld złotych. Czekamy na wyniki tego konkursu.
AI pomoże lekarzowi w diagnozie pacjenta
W tym roku resort zdrowia planuje ogłosić konkurs na wprowadzenie trzech centralnych usług cyfrowych. Pierwsza z nich to system analizy stanu zdrowia pacjenta. Dane z różnych urządzeń medycznych będą zebrane w jednym miejscu. Drugą usługą będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce. System będzie analizował wyniki badań pacjenta i wykrywał m.in. zmiany nowotworowe, ryzyko cukrzycy, czy zmian w komórkach. System wygeneruje raport i powiadomi lekarza o wykrytych problemach. Trzecim narzędziem będzie budowa centralnego repozytorium danych medycznych polskich pacjentów. Umożliwi ono przechowywanie cyfrowej dokumentacji medycznej pacjentów w jednym miejscu.
Także reformy
KPO wspiera także reformy w ochronie zdrowia. Jedna z nich zakłada duże zmiany w sektorze szpitalnym (łączenie, zmiana zakresu usług szpitali). Planowana jest także reforma finansowania szpitali, aby zapewnić stabilność ich działania. Uzupełnieniem zmian sektora szpitalnego będzie reforma Krajowej Sieci Onkologicznej i Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego