Trwa ładowanie...

Ukraina dostanie Patrioty. Putin zareagował [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 302. dzień inwazji na Ukrainę. W czwartek Władimir Putin zadeklarował, że celem Rosji "nie jest nakręcanie konfliktu zbrojnego, ale wręcz przeciwnie - zakończenie go". Komentował także wizytę Wołodymyra Zełenskiego w USA. - Mówiłem wiele razy: eskalacja konfliktu prowadzi do nieuzasadnionych strat - stwierdził enigmatycznie. Ocenił również, że systemy Patriot, które znajdą się w Ukrainie, są "dość stare". - Bierzemy to pod uwagę i znajdziemy na nie antidotum - dodał. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: PAP
deq30oa
deq30oa
  • W czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podał, że Grupa Wagnera otrzymała w zeszłym miesiącu transport broni z Korei Północnej. - Firma najemnicza Jewgienija Prigożyna staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec wojska i rosyjskich ministerstw - oświadczył amerykański urzędnik.
Trwa łączenie
21:49, 22.12.2022

W miejscowości Goriaczij Klucz, około 40 km od Krasnodaru na południu Rosji, pojawiają się kolejne groby rosyjskich wojskowych zabitych na Ukrainie, o których śmierci nie informowały władze lokalne - podał w czwartek niezależny portal Kawkaz.Realii.


Informację o kilku nowych grobach przekazał emerytowany wojskowy Witalij Botanowski. Kawkaz.Realii, portal związany z Radiem Swoboda (rosyjską redakcją Radia Swoboda/Radia Wolna Europa) zauważa, że Botanowski dokumentuje takie pochówki.


Portal zwraca uwagę, że na grobach leżą wieńce od ministerstwa obrony Rosji, co potwierdza śmierć tych ludzi na froncie, natomiast władze lokalne nie informowały o ich pogrzebach. Są to zarówno wojskowi, jak i najemnicy, w tym z grupy Wagnera, która dopuszcza się zbrodni wobec cywilów ukraińskich.

21:27, 22.12.2022

Kolejny rosyjski oficer zginął w Ukrainie. Emerytowany major policji Denis Aleksandrowicz Linnik został zabity pod Bachmutem 7 listopada. Służył w szeregach najemników z grupy Wagnera. To jeden z co najmniej 216 rosyjskich majorów, którzy ponieśli śmierć w Ukrainie od początku inwazji.  

20:43, 22.12.2022

Senat USA przegłosował w czwartek projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Budżet wciąż musi zostać przyjęty przez Izbę Reprezentantów do piątku by uniknąć tzw. shutdownu. 

20:29, 22.12.2022

Sprawiedliwy pokój to taki, który nie potwierdza po prostu zagarnięcia terytorium jednego państwa przez drugie - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał jednocześnie, że do Ukraińców należy wybór, kiedy zasiąść do stołu negocjacyjnego z Rosjanami. 

19:50, 22.12.2022

Wielka Brytania potępia Koreę Północną za dostarczanie broni dla Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej walczącej na Ukrainie, i uważa zwracanie się przez Rosję o pomoc do Korei Północnej za objaw desperacji - oświadczył w czwartek szef dyplomacji James Cleverly.


"Wielka Brytania wspiera ocenę USA, że Korea Północna zakończyła dostawę broni do Rosji na użytek Grupy Wagnera, która zapłaciła za ten sprzęt i ma tysiące żołnierzy na Ukrainie. Jest to wyraźne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Fakt, że prezydent (Władimir) Putin zwraca się o pomoc do Korei Północnej jest oznaką desperacji i izolacji Rosji. Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zapewnić, że Korea Północna zapłaci wysoką cenę za wspieranie nielegalnej wojny Rosji na Ukrainie" - napisał brytyjski minister spraw zagranicznych.

19:38, 22.12.2022

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotkał się w czwartek w Moskwie z władzami Rosatomu w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie. Według stron rozmowy maja być kontynuowane. 

19:17, 22.12.2022

Ukraińska flaga powiewająca na maszcie w miejscowości Miżwodne w okupowanej przez Rosjan części Krymu. Nie wiadomo, kto ją zawiesił.  

18:59, 22.12.2022

W czwartek Władimir Putin zadeklarował, że celem Rosji “nie jest nakręcanie konfliktu zbrojnego, ale wręcz przeciwnie - zakończenie go”. Niedługo potem później na konferencji prasowej jego wypowiedź skomentował szef amerykańskiej dyplomacji. - Rosja nie wykazała żadnego poważnego zainteresowania zakończeniem wojny w Ukrainie - ocenił Antony Blinken.  

18:49, 22.12.2022

Spory transport rosyjskich czołgów T-90 i T-72B3 sfilmowany na terenie Białorusi.

18:46, 22.12.2022

Od początku inwazji Rosja straciła w Ukrainie 1872 wozy bojowe piechoty. To oznacza, że codziennie traci co najmniej sześć tego typu pojazdów - podał blog militarny Oryx, który zlicza potwierdzone wizualnie straty obu stron konfliktu.   

18:35, 22.12.2022

W czwartek Władimir Putin zadeklarował, że celem Rosji “nie jest nakręcanie konfliktu zbrojnego, ale wręcz przeciwnie - zakończenie go”. Komentował także wizytę Wołodymyra Zełenskiego w USA. - Mówiłem wiele razy: eskalacja konfliktu prowadzi do nieuzasadnionych strat - stwierdził enigmatycznie cytowany przez agencję Reutera. Ocenił również, że systemy Patriot, które znajdą się w Ukrainie, są “dość stare”. - Bierzemy to pod uwagę i znajdziemy na nie antidotum - dodał.  

18:15, 22.12.2022

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom - poinformował Departament Stanu USA. 


Wśród podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami znalazł się m.in. Centralny Instytut Badawczy Materiałów Konstrukcyjnych "Promety", który przez Departament Stanu został opisany jako jedna z wiodących rosyjskich firm, zajmujących się budową okrętów dla marynarki wojennej i rozwojem technologii wojskowej. 

18:13, 22.12.2022

Rosjanie ostrzelali Wołczańsk i Kupiańsk w obwodzie charkowskim, raniąc pięciu cywilów - podała agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.

17:48, 22.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wrócił do swojego kraju po wizycie w USA - podała w czwartek AFP, powołując się na rzecznika biura (kancelarii) prezydenta Serhija Nykyforowa. 

17:37, 22.12.2022

Grupa Wagnera, prywatna rosyjska firma najemnicza, odebrała dostawę broni z Korei Północnej, która trafi na front w Ukrainie. Jest to oznaka jej rosnącej roli firmy Jewgienija Prigożyna w tym konflikcie - przekazał w czwartek agencji Reutera wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji. 


- Możemy potwierdzić, że Korea Północna zakończyła wstępną dostawę broni dla grupy Wagnera. W zeszłym miesiącu Koreańczycy dostarczyli pociski przeciwpancerne do Rosji na użytek “wagnerowców” - powiedział agencji urzędnik, chcący zachować anonimowość.  

Zaznaczył, że “ilość materiałów dostarczonych przez Koreę Północną nie zmieni dynamiki pola walki w Ukrainie”. - Obawiamy się, że Korea Północna planuje dostarczyć więcej sprzętu wojskowego grupie Wagnera - dodał. 

17:12, 22.12.2022

Ukraińscy żołnierze na treningu strzeleckim w Wielkiej Brytanii.

17:07, 22.12.2022

Grupa G7 przeznaczy 32 miliardy dolarów na wsparcie budżetowe i gospodarcze Ukrainy w 2023 roku - poinformowali w czwartek we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów państw członkowskich. 

17:07, 22.12.2022

Artyleria 113. Charkowskiej Obwodowej Brygady Obrony ostrzelała dowództwo sił wsparcia i magazyn artylerii “wagnerowców” w pobliżu Torećka (obwód doniecki).  

17:00, 22.12.2022

W czwartek szef sztabu generalnego rosyjskiej armii gen. Walerij Gierasimow spotkał się z attache wojskowymi akredytowanymi w Moskwie. Stwierdził, że obecnie “sytuacja na froncie w Ukrainie ustabilizowała się”. Zaznaczył, że głównym celem wojsk rosyjskich jest “zdobycie kontroli nad całością ziem Donieckiej Republiki Ludowej”, to znaczy całym obszarem obwodu donieckiego.    

16:39, 22.12.2022

Funkcjonariusze reżimu Alaksandra Łukaszenki wykorzystują portale randkowe, aby podszywać się pod administratorów niezależnego kanału Biełaruski Hajun w mediach społecznościowych. Chcą zdobywać dane użytkowników - poinformował w czwartek niezależny białoruski portal Nasza Niwa. 

16:19, 22.12.2022

We wsi Ljubimiwka w okupowanej części obwodu chersońskiego doszło do zamachu bombowego na Andrija Sztepę, wyznaczonego przez Rosjan szefa lokalnej administracji. Mężczyzna zginął w wyniku eksplozji bomby podłożonej pod jego samochodem - podały ukraińskie media. Informację potwierdziła też rosyjska agencja TASS.  

16:08, 22.12.2022

Dziennikarze z Associated Press przeanalizowali zdjęcia satelitarne i nagrania z dronów wykonane między marcem a grudniem i znaleźli co najmniej 10 300 nowych grobów w Mariupolu. W każdym z nich może znajdować się po kilka ciał. 


Oznacza to, że zabitych może nie być 25 tysięcy, jak wcześniej szacowały ukraińskie władze, ale dwa, a nawet trzy razy więcej - około 75 tysięcy. Trzech ekspertów medycyny sądowej, którzy zajmują się masowymi grobami w kontekście dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych, potwierdziło, że szacunki AP mogą być prawidłowe. 

16:00, 22.12.2022

Sejm Litwy zakazał posiadania broni obywatelom Rosji i Białorusi mieszkającym na stałe w tym kraju. Ma to utrudnić tworzenie na terenie Litwy uzbrojonych grup dywersyjnych oraz zwiększyć bezpieczeństwo w razie antyrządowych zamieszek. 

15:54, 22.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że w drodze powrotnej z wizyty w USA spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Nazwał prezydenta RP "przyjacielem Ukrainy" i dodał: "dziękujemy za niezmienne i mocne wsparcie!".

15:49, 22.12.2022

Ukraińscy żołnierze na froncie w Bachmucie. 

15:34, 22.12.2022

W wyzwolonym w listopadzie spod okupacji rosyjskiej Chersoniu, na południu Ukrainy, odkryto skupisko 36 grobów. Wśród pochowanych są żołnierze ukraińskich sił zbrojnych i obrony terytorialnej - poinformował w czwartek wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin. 

15:11, 22.12.2022

Rosjanie znęcają się nad naszymi jeńcami wojennymi, zabierając ich na rzekomą wymianę ze stroną ukraińską, a następnie wtrącając z powrotem do kolonii karnych i opowiadając, że Kijów jakoby odmówił ich przyjęcia - powiadomił w czwartek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. 


Wymiany przeprowadza sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych, utworzony pod koniec maja i kierowany przez szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. W ramach ostatniego z takich przedsięwzięć, zrealizowanego w połowie grudnia, na Ukrainę powróciło 64 żołnierzy walczących wcześniej w Donbasie, w tym m.in. podczas operacji obrony Bachmutu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deq30oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
deq30oa
Więcej tematów