Kim Dzong Un już się nie wyprze. Biały Dom ujawnia
W czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podał, że Grupa Wagnera otrzymała w zeszłym miesiącu transport broni z Korei Północnej. - Firma najemnicza Jewgienija Prigożyna staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec wojska i rosyjskich ministerstw - oświadczył amerykański urzędnik.
- Z powodu naszych sankcji i kontroli eksportu, Grupa Wagnera szuka na całym świecie dostawców, by wesprzeć swoje operacje wojskowe w Ukrainie. Dziś możemy potwierdzić, że Korea Północna sfinalizowała pierwsze dostawy broni dla Grupy Wagnera, która zapłaciła za ten sprzęt - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego dodał, że w skład ubiegłomiesięcznych dostaw weszły rakiety przeciwpancerne dla piechoty. - Reżim w Pjongjangu planuje dalsze wsparcie dla Rosji, mimo publicznych zaprzeczeń - mówił.
Prigożyn konkuruje z wojskiem
Przedstawiciel Białego Domu ocenił, że rola Grupy Wagnera i Prigożyna wewnątrz Rosji zdecydowanie wzrosła w ostatnich miesiącach. W rezultacie niektórzy rosyjscy dowódcy wojskowi podlegają tej grupie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ukraińska dywersja niedaleko Moskwy? "Działanie psychologiczne"
- Pan Prigożyn publicznie krytykował rosyjskich generałów i oficjeli ministerstwa za ich dokonania w Ukrainie. (...) Jest dla nas dość widoczne, że Grupa Wagnera staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec rosyjskiego wojska i innych ministerstw - oznajmił.
50 tys. wagnerowców na froncie
Kirby powołał się na amerykańskie informacje wywiadowcze, mówiące o tym, że w Ukrainie walczy 50 tys. wagnerowców, z czego 40 tys. - to więźniowie. Wielu z nich walczy pod Bachmutem.
- Wydaje się, że pan Prigożyn jest skłonny po prostu wrzucać rosyjskie ciała do maszynki do mięsa w Bachmucie. W rzeczy samej, około 1000 bojowników Grupy Wagnera zostało zabitych w walce tylko w ostatnich tygodniach. I uważamy, że 90 proc. z nich było skazańcami - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Sankcje wobec Grupy Wagnera
W środę ministerstwo handlu USA poinformowało o zaostrzeniu sankcji wobec Grupy Wagnera. Została ona uznana za wojskowego użytkownika końcowego, stając tym samym w obliczu nowych ograniczeń w dostępie do technologii wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu amerykańskiej technologii.
Według źródeł amerykańskich Grupa Wagnera dostaje 100 mln dolarów miesięcznie z rosyjskiego budżetu.
Źródło: PAP