Trwa ładowanie...

Rosja krytykuje Polskę. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej

Kaliningrad obawia się problemów ekologicznych związanych z polskim kanałem przez Mierzeję Wiślaną - informuje rosyjska agencja Ria Novisti. Zdaniem rosyjskich władz, ten przekop nie ma funkcji ekonomicznej, a jest jedynie gestem politycznym.

Rosja krytykuje przekop Mierzei. "Kaliningrad obawia się problemów ekologicznych"Rosja krytykuje przekop Mierzei. "Kaliningrad obawia się problemów ekologicznych"Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d3mm63r
d3mm63r

- Władze Kaliningradu obawiają się, że otwarcie przez Polskę kanału żeglugowego przez Mierzeję Bałtycką może zaszkodzić ekologii Zatoki Kaliningradzkiej - powiedział rosyjskiej agencji Ria Nowosti Dmitrij Łyskow, szef służby prasowej rządu regionalnego.

Polska otworzyła 17 września kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Łączy polskie miasto portowe Elbląg z Morzem Bałtyckim i przebiega w bliskim sąsiedztwie Bałtyckiego Okręgu Miejskiego Obwodu Kaliningradzkiego .

- Bardzo martwi nas ekologia Zatoki Kaliningradzkiej. Organizacje ekologiczne wielokrotnie zauważały, że konsekwencje budowy kanału są nieprzewidywalne, ale strona polska kontynuowała jego budowę – powiedział Łyskow.

Zaznaczył, że Polska nie ma ekonomicznych podstaw do budowy nowego kanału. Według niego "ta decyzja ma charakter czysto polityczny".

Rosja wykorzystuje fałszywą dbałość o ekologię

Jak zauważa Michał Marek, rosyjska propaganda nie po raz pierwszy używa argumentu ekologii, by deprecjonować działania Polski na arenie międzynarodowej. Przywołuje przykład, kiedy to rosyjskie władze martwiły się o los zwierząt w lasach na pograniczu polsko-białoruskim, kiedy Polska zdecydowała się na wybudowanie zapory.

d3mm63r

"Odwołania do "ekologii" często służą niszczeniu wizerunku RP m. in. na Zachodzie. W obliczu tego jak Rosjanie traktują ludzi, przekaz ten jest mało wiarygodny" - napisał na Twitterze Marek, który zajmuje się sytuacją na Wschodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie otwarcie. Zobacz od środka jednostkę, która skorzysta z przekopu

"Polska dziś zwycięża na Mierzei Wiślanej"

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

d3mm63r

- Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie (...), Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej - mówił prezydent Andrzej Duda, podczas sobotniej uroczystości otwarcia.

Źródło: Ria Novosti

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mm63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mm63r
Więcej tematów