Msza rezurekcyjna to szczególne nabożeństwo. Kiedy jest odprawiana?

Wielkanoc to święta pełne symboli. Jednym z nich jest Rezurekcja, w trakcie której ogłaszane jest Zmartwychwstanie Chrystusa. Kiedy odbywa się uroczyste nabożeństwo z procesją? Czy osoby uczestniczące w Mszy rezurekcyjnej w sobotę muszą udać się do kościołów także w Wielkanoc? Odpowiadamy.

Rezurekcja to uroczysta procesja, odbywająca się w nocy w Wielką Sobotę lub w wielkanocny poranek
Rezurekcja to uroczysta procesja, odbywająca się w nocy w Wielką Sobotę lub w wielkanocny poranek
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Jaskółka

07.04.2023 | aktual.: 07.04.2023 08:31

Rezurekcja to uroczysta procesja wraz z nabożeństwem, których celem jest przekazanie dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. Zgodnie z tradycją, powinna ona odbywać się w poranek wielkanocny, rozpoczynając się przed świtem.

Rezurekcja. Obrzędy i tradycje

Obecnie, w wielu parafiach msze rezurekcyjne odbywają się w sobotę wielkanocną w nocy, na zakończenie Wigilii Paschalnej. W tym przypadku kapłan odprawiający nabożeństwo, po zakończeniu modlitwy odbywającej się po komunii nie błogosławi wiernych, a przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji, symbolizującej grób Chrystusa. Później wykonywane są uroczyste pieśni, po których wyrusza procesja. Według tradycji, powinna ona jednokrotnie lub trzykrotnie okrążyć kościół.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przypadku rezurekcji porannej, po zakończeniu sobotniej Wigilii Paschalnej Najświętszy Sakrament jest wystawiany do nocnej adoracji. Adorację kończy kapłan, który udaje się do kaplicy adoracji wraz z asystą. Po krótkiej modlitwie, wierni mogą wziąć udział w procesji, która kończy się uroczystym odśpiewaniem pieśni, modlitwą i błogosławieństwem. Później odprawiana jest msza święta.

Czy udział w rezurekcji jest obowiązkowy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni mają obowiązek wzięcia udziału we mszy świętej w Wielkanoc. Co ważne, zapisy nie precyzują, w którym nabożeństwie należy uczestniczyć. Osoby, które wezmą udział w porannej rezurekcji - zarówno w procesji, jak i mszy świętej, nie muszą w Wielkanoc ponownie odwiedzać kościoła.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wiernych, którzy będą uczestniczyć w samym pochodzie - ten nie spełnia nakazu zapisanego w Prawie Kanonicznym, dlatego osoby, które wezmą udział wyłącznie w religijnym przemarszu, powinny w Niedzielę Wielkanocną udać się na nabożeństwo.

Co jednak w przypadku osób, które wezmą udział w procesji i mszy rezurekcyjnej, odbywającej się w sobotnią noc? Jak informuje portal msze.info "Wigilia Paschalna odprawiana jest w sobotę wieczorem, ale liturgicznie przynależy już do Niedzieli Wielkanocnej. Osoby, które biorą w niej udział, nie muszą iść do kościoła następnego dnia ani na mszę rezurekcyjną, ani na żadną inną".

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)