PolskaUroczyste obchody Niedzieli Wielkanocnej

Uroczyste obchody Niedzieli Wielkanocnej

Dziś Niedziela Wielkanocna - największe święto w całym roku liturgicznym. Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! - od takiego okrzyku Kościół rozpoczyna świętowanie Niedzieli Wielkanocnej.

31.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W niedzielę o świcie, o godzinie 6.00 we wszystkich kościołach została odprawiona Msza rezurekcyjna dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła, podczas bicia dzwonów i śpiewania pieśni wielkanocnych.

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w uroczystej pontyfikalnej wielkanocnej Mszy św., którą w warszawskiej archikatedrze św. Jana odprawił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Prymas, na zakończenie Mszy, złożył wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Życzę, abyśmy dar wolności, prawdy i pokoju umieli umacniać jako sprawę trwałą - powiedział kardynał Glemp.

W swoim słowie ksiądz prymas przypomniał, że 210 lat temu - dla uczczenia Konstytucji 3 maja - w warszawskich Łazienkach wmurowano kamień węgielny Świątyni Opatrzności Bożej. _ Fundamenty i filar tej świątyni trwają do dziś i są dla nas wyzwaniem. Życzę, aby Opatrzność pomogła nam podjąć to dzieło_ - mówił ksiądz prymas.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański), co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

Z kolei wyznawcy Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, których Wielkanoc wypada w tym roku - podobnie jak u prawosławnych - dopiero 5 maja, obchodzą obecnie okres postu. (PAP, IAR/ miz)

wielkanocrezurekcjaglemp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)