Trwa ładowanie...
d13epf5

Resort Błaszczaka odpowiada KE. Powtarza polskie zastrzeżenia

MSWiA odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej ws. przyjmowania uchodźców. Resort Mariusza Błaszczaka wskazuje, że przyjęte przez UE rozwiązania "są błędne", a argumenty KE "mogą świadczyć o dogmatycznym podejściu" do mechanizmu relokacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Resort ministra Mariusza Błaszczaka odpowiada Komisji Europejskiej zarzucając jej "dogmatyczne podejście"
Resort ministra Mariusza Błaszczaka odpowiada Komisji Europejskiej zarzucając jej "dogmatyczne podejście" (WP.PL)
d13epf5

Jak poinformował resort w komunikacie, szef MSWiA podpisał kolejną odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące nieprzyjmowania imigrantów do Polski. "Polska konsekwentnie podtrzymuje stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi relokacji; bezpieczeństwo narodowe pozostaje w zakresie wyłącznej odpowiedzialności każdego państwa członkowskiego" - napisano.

Po tych wyjaśnieniach następuje lista polskich zastrzeżeń do decyzji o relokacji uchodźców. "Polska konsekwentnie podtrzymuje stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi relokacji. To rozwiązanie jest błędne i zagraża bezpieczeństwu. Po raz kolejny podkreślam, że bezpieczeństwo narodowe pozostaje w zakresie wyłącznej odpowiedzialności każdego państwa członkowskiego" - wskazał Błaszczak, cytowany w komunikacie resortu.

Zdaniem MSWiA Komisja nie wzięła pod uwagę argumentacji strony polskiej. Wytyka też Komisji, że "systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji", które - jak czytamy - "nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa".

d13epf5

W opinii ministerstwa, Komisja Europejska nie ustosunkowała się w swojej korespondencji do wielu przytoczonych przez Polskę w swojej poprzedniej korespondencji argumentów. "Może to świadczyć o dogmatycznym podejściu do zajętego wcześniej stanowiska m.in w sprawie mechanizmu relokacji uchodźców" - oceniono.

Zobacz także: Polityczna kariera Mariusza Błaszczaka

d13epf5

Podziel się opinią

Share

d13epf5

d13epf5
Więcej tematów