Trwa ładowanie...

Reparacje wojenne od Niemiec. Mariusz Błaszczak podał konkretną kwotę

Bilion dolarów, czyli tysiąc miliardów - taką kwotę strat wojennych poniesionych przez Polskę podał Mariusz Błaszczak. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości mówił w kościele o. Rydzyka w Toruniu o reparacjach wojennych, jakich Polska mogłaby się domagać od Niemiec. To pierwsza tak konkretna kwota, jaka pada ze strony członka rządu Beaty Szydło.

Share
Reparacje wojenne od Niemiec. Mariusz Błaszczak podał konkretną kwotę
Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d1m1iwa

Szefowie dwóch resortów siłowych - Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz - pojawili się w sobotę w Toruniu, gdzie świętowała Rodzina Radia Maryja. Zwykle to szef MON swoimi przemówieniami elektryzował opinię publiczną, ale tym razem przyćmił go szef MSWiA. Przemawiając w kościele wybudowanym przez o. Tadeusza Rydzyka, polityk PiS skupił się na rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Nawiązał też do tematu, który za sprawą polityków PiS wrócił ostatnio na czołówki. Chodzi o reparacje wojenne, których Polska miałaby się domagać od Niemiec. Na razie nie ma formalnej decyzji o rozpoczęciu starań o pieniądze - poinformował w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Polityczna kariera Mariusza Błaszczaka

Ale w Sejmie powstaje analiza prawna, o której przygotowanie wnioskował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Mariusz Błaszczak postanowił podzielić się z gośćmi o. Rydzyka konkretną kwotą strat, które jego zdaniem poniosła Polska. - Same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów. Bilon dolarów amerykańskich. Same straty materialne, a do tego są jeszcze straty ludzkie - mówił Błaszczak w Toruniu. Przy obecnym kursie dolara to ok. 3,5 biliona złotych. To oczywiście nie oznacza jeszcze, że takiej kwoty polski rząd będzie się domagał od Niemców.

d1m1iwa

Podziel się opinią

Share
d1m1iwa
d1m1iwa
Więcej tematów