Referendum 2023. Godziny otwarcia lokali. Przepisy zastały znowelizowane
W niedzielę 15 października obok wyborów parlamentarnych, odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Udział w nim - podobnie, jak w głosowaniu do Sejmu i Senatu - jest dobrowolny. W jakich godzinach odbędzie się referendum? W sierpniu 2023 wprowadzono ważne zmiany.
Jak wskazuje artykuł 125 Konstytucji RP, "w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe". Szczegółowe regulacje, dotyczące jego organizacji zawiera Ustawa o referendum ogólnokrajowym. W związku z decyzją rządu o przeprowadzeniu referendum w dniu wyborów, jej przepisy zostały znowelizowane. Zmiany dotyczą m.in. godzin otwarcia lokali, w których będzie przeprowadzane referendum.
Referendum w Polsce 2023. Godziny otwarcia lokali
W związku z zarządzeniem referendum ogólnopolskiego w dniu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023, rząd podjął decyzję o nowelizacji przepisów, dotyczących jego organizacji. Nowelizacja ma usprawnić przeprowadzenie dwóch głosowań w jednym dniu. Z tego względu dotyczy ona m.in. miejsca oraz czasu trwania referendum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy wezmą udział w referendum? "To jest niedorzeczne"
Jak wskazali twórcy nowelizacji ustawy o referendum, głosowanie odbędzie się w siedzibach obwodowych komisji wyborczych, właściwych dla wyborów parlamentarnych. Oznacza to, że osoby, które wyrażą chęć wzięcia udziału w referendum, będą mogły zrobić to przy okazji głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, tożsame z wyborami parlamentarnymi będą także godziny otwarcia lokali, w których odbędzie się referendum. Oznacza to, że głos w nim będzie można oddać w godzinach 7:00-21:00.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Referendum 2023. Pytania. Cztery kwestie
W trakcie referendum rząd zada Polakom cztery pytania. Ich treść została przedstawiona w połowie sierpnia 2023. Jak brzmi pierwsze, drugie, trzecie oraz czwarte pytanie referendalne?
- Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Aby wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Ważność referendum stwierdza natomiast Sąd Najwyższy.