Trwa ładowanie...

"Masakra" w Izraelu. Kolejne kraje reagują

Kolejne kraje Ameryki Południowej podejmują działania ws. wojny w Izraelu. Prezydent Kolumbii podjął decyzję o odwołaniu ambasadora w Izraelu, a prezydent Chile wezwał swojego ambasadora na konsultacje. Również we wtorek władze Boliwii poinformowały o zerwaniu stosunków z Izraelem.

Od 7 października w Izraelu trwa nowa wojnaOd 7 października w Izraelu trwa nowa wojnaŹródło: Getty, fot: Alexi Rosenfeld
d3hzioc
d3hzioc

"Zdecydowałem się odwołać naszego ambasadora w Izraelu. Skoro Izrael nie powstrzymuje masakry narodu palestyńskiego, nie możemy tam pozostać" - napisał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Również we wtorek prezydent Chile Gabriel Boric oświadczył, że jego kraj wzywa swojego ambasadora w Izraelu na konsultacje "w związku z naruszeniem przez Izrael międzynarodowego prawa humanitarnego w Strefie Gazy".

d3hzioc

"Chile zdecydowanie potępiają i z wielkim zaniepokojeniem obserwują te operacje wojskowe" – napisał Boric na platformie X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piekło wojny od środka. Krwawe ataki i buldożery na Zachodnim Brzegu

We wtorek trzy kraje Ameryki Południowej podjęły ruchy ws. stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Uzasadniono to popełnianiem przez izraelskie wojsko "zbrodni przeciwko ludzkości" w Strefie Gazy.

To nie pierwsza taka decyzja władz Boliwii. Agencja Reutera przypomniała, że pod rządami Evo Moralesa w 2009 r. kraj ten zerwał już raz stosunki dyplomatyczne z Izraelem w proteście przeciwko jego atakom na Strefę Gazy. Przywrócono je w 2020 r. pod rządami prezydent Jeanine Anez.

d3hzioc

We wtorek resort zdrowia Autonomii Palestyńskiej przekazał, że od początku wojny z Izraelem zginęło już co najmniej 8525 Palestyńczyków ze Strefy Gazy, w tym 3542 dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj