PolskaReakcja TSUE po podpisie prezydenta. Teraz ruch rządu PiS

Reakcja TSUE po podpisie prezydenta. Teraz ruch rządu PiS

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał polskiemu rządowi czas do 13 lutego na złożenie wyjaśnień w sprawie Izby Dyscyplinarnej. To 10 dni po podpisaniu "ustawy kagańcowej" przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Reakcja TSUE po podpisie prezydenta. Teraz ruch rządu PiS
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/JULIEN WARNAND
Arkadiusz Jastrzębski

05.02.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:38

Wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Polska musi przesłać do 13 lutego - podaje TVN24. Do tego czasu polski rząd powinien ustosunkować się do skargi Komisji Europejskiej i jej wniosku o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby.

Skarga Komisji została przesłana z TSUE do Warszawy już 24 stycznia.

Tymczasem z wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Michał Wójcika wynika, że rząd nie spodziewa się pilnych działań instytucji unijnych ws. Izby. - Zdziwiłbym się bardzo, gdyby było takie zabezpieczanie - stwierdził Wójcik.

- Byłoby to irracjonalne w związku z tym, że kilka miesięcy temu nie zdecydowano się na działanie w trybie pilnym ws. spraw dyscyplinarnych - dodał wiceszef resortu Zbigniewa Ziobry.

Ustawa kagańcowa. "Możliwa szybka ścieżka KE"

Z informacji RMF FM wynika z kolei, że służby prawne Komisji Europejskiej przygotowują analizę ws. wszczęcia postępowania wobec Polski na temat ustawy dyscyplinującej sędziów. Taka procedura może szybko zakończyć się następnym pozwem do TSUE. Z informacji dziennikarki stacji wynika, że Komisja Europejska zamierza zastosować tak zwaną szybką ścieżkę.

Prawdopodobnie KE wystąpi również o środki zabezpieczające - wyjaśnia RMF FM i przypomina, że za niedostosowanie się do tych zaleceń, może skończyć się nałożeniem wysokich dziennych kar finansowych dla Polski.

Decyzję Andrzeja Dudy komentują również Amerykanie. "Niektórzy europejscy eksperci prawni ostrzegają, że wydarzenia w Polsce zagrażają całemu systemowi prawnemu Unii Europejskiej" - donosi amerykański dziennik "The New York Times". Nowelizację ustaw sądowych autorstwa PiS nazwano "kontrowersyjną", która ogranicza sądownictwo.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (501)