Trwa ładowanie...
d4hi3sa

Rafał Ziemkiewicz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Piaseczno

d4hi3sa
East News
Źródło: East News

Rafał Ziemkiewicz to polski publicysta, dziennikarz i autor literatury z gatunku fantastyki naukowej, a także znana z kontrowersyjnych wypowiedzi postać medialna, prowadzi bloga i aktywnie udziela się w portalach społecznościowych takich jak Twitter. Identyfikuje się z ideami ruchu narodowego, założył stowarzyszenie Endecja

Rafał Ziemkiewicz – informacje ogólne

Rafał Aleksander Ziemkiewicz urodził się w Piasecznie, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i zajął się pisarstwem oraz dziennikarstwem. Trzykrotnie został laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla, otrzymał też Nagrodę Kisiela tygodnika "Wprost" oraz Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rafał Ziemkiewicz udziela się politycznie, komentując aktualne wydarzenia między innymi w swoich felietonach oraz na blogu. Wypowiedzi Rafała A. Ziemkiewicza bardzo często budzą kontrowersje, tym bardziej że dziennikarz nieraz wyraża swoje opinie w sposób obcesowy, często obrażając konkretne osoby lub grupy społeczne.

Rafał Ziemkiewicz – działalność literacka

Rafał Ziemkiewicz debiutował w latach 80. jako autor opowiadań science-fiction, pierwszy zbiór pod tytułem "Władca szczurów" został opublikowany w 1987 roku, wznowione wydanie pojawiło się w 2012 roku. Jego nagrodzone Nagrodą Zajdla opowiadanie "Śpiąca królewna" pojawiło się w zbiorze Czerwone dywany, odmierzony krok.

Na 2017 rok Rafał Ziemkiewicz ma na swoim koncie siedem powieści, z których dwie zdobyły Nagrodę Zajdla, były to książki "Pieprzony los kataryniarza" z 1995 roku i "Walc stulecia" z 1998 roku. Pisarz dwukrotnie otrzymał nagrodę Śląkfa w kategorii Twórca Roku, którą przyznał mu Śląski Klub Fantastyki w 1990 i 1998 roku.

Rafał Ziemkiewicz należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dawniej redagował czasopismo fantasy "Fenix", działał w grupach literackich Klub Tfurców i SFan, a także w Polskim Stowarzyszeniu Miłośników Fantastyki oraz Grupie Literackiej Trust.

Rafał Ziemkiewicz – dziennikarz i publicysta

Działalność zawodowa Rafała Ziemkiewicza obejmuje też pracę dla mediów. Pracował jako publicysta dla "Gazety Polskiej" w latach 1993–1997, publikował też na łamach tygodników "Wprost", "Newsweek Polska" i "Przewodnika Katolickiego", jego teksty ukazywały się też na łamach magazynów takich jak "Rzeczpospolita" i "Uważam Rze". Od 2013 roku Rafał Ziemkiewicz należy do redakcji konserwatywno-liberalnego pisma "Do Rzeczy".

Rafał Ziemkiewicz to również publicysta radiowy, działał na antenie Radia Wawa, Czwórki, Vox FM, pracował też dla Polskiego Radia. W 2005 roku zakończył współpracę z radiem Tok FM, po tym, jak niemerytorycznie skomentował swój spór prawny z Adamem Michnikiem; dziennikarz przez jakiś czas prowadził również autorską audycje w Radiu Puls.

Kilkanaście prac publicystycznych Ziemkiewicza zostało opublikowanych, wśród nich znajdują się felietony w zbiorach takich jak "Zero zdziwień" (1995) i "Viagra mać" (2002) czy książki m.in. "Polactwo" (2004) i "Michnikowszczyzna. Zapis choroby" (2006).

Rafał Ziemkiewicz w mediach

Rafał Ziemkiewicz był prezenterem telewizyjnym i gospodarzem programów publicystycznych i politycznych Telewizji Polskiej, prowadził między innymi program śniadaniowy Kawa czy herbata?. Od 2013 roku zaczął pojawiać się na antenie Telewizji Republika. W tym samym roku dołączył do rady nadzorczej tej stacji. W 2016 roku rozpoczęła się emisja programu publicystyczno-satyrycznego "W tyle wizji" na antenie TVP Info, a Ziemkiewicz został jednym z prowadzących.

Aktywność medialna Rafała Ziemkiewicza nie ogranicza się do telewizji, prowadzi on również bloga, a także komentuje aktualne wydarzenia polityczne i społeczne na Twitterze.

Rafał Ziemkiewicz – zaangażowanie polityczne

Rafał Ziemkiewicz angażował się politycznie już w latach 80., zajmował się wtedy kolportażem książek. Między 1993 a 1994 rokiem należał do Unii Polityki Realnej, w 1995 roku był stypendystą fundacji National Forum i pracował w biurze kongresowym Partii Republikańskiej. W 2005 roku wstąpił do stowarzyszenia konserwatywno-liberalnego KoLiber. Współpracował też z Ruchem Narodowym w 2013 roku.

W 2016 roku powstało związane z ruchem Kukiz’15 stowarzyszenie Endecja propagujące idee Romana Dmowskiego, Rafał Ziemkiewicz należał do jego współzałożycieli, został też przewodniczącym rady patronackiej stowarzyszenia.

Rafał Ziemkiewicz – największe kontrowersje

Rozpoznawalność medialna Rafała Ziemkiewicza w dużym stopniu wynika z budzących kontrowersje opinii wyrażanych przez publicystę w felietonach oraz z wypowiedzi publikowanych na Twitterze. Do głośniejszych spraw należy zdyskredytowanie papieża Franciszka, wypowiedź na temat wykorzystywania nietrzeźwych czy szokujący komentarz na temat zamachu w Monachium.

Rafała Ziemkiewicza niejednokrotnie pozywano do sądu – zdecydowali się na to między innymi Adam Michnik, dziennikarka Anna Dryjańska, którą obraził wpisem na Twitterze i partia Razem.

Wypowiedź Rafała Ziemkiewicza na temat globalnego ocieplenia z 2014 roku była nominowana do tytułu Klimatycznej Bzdury Roku, czyli plebiscytu organizowanego przez portal Nauka o klimacie działający we współpracy z Europejską Fundacją Klimatyczną i Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hi3sa
d4hi3sa
d4hi3sa
Więcej tematów
d4hi3sa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj