PolskaRafał Bochenek nowym rzecznikiem rządu

Rafał Bochenek nowym rzecznikiem rządu

• Rafał Bochenek został nowym rzecznikiem prasowym rządu
• Zastąpił na tym stanowisku Elżbietę Witek

Rafał Bochenek nowym rzecznikiem rządu
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

- Do biało-czerwonej drużyny rządu PiS i Zjednoczonej Prawicy, do drużyny medialnej dołączy nowa osoba, Rafał Bochenek, wychowanek Elżbiety Witek - powiedziała Beata Szydło.

Premier wyjaśniła, że zapraszając Witek do współpracy, poprosiła ją, aby zgodziła się objąć stanowisko szefa jej gabinetu politycznego, ale także "przez jakiś czas" rzecznika rządu. Jak powiedziała premier, Witek zgodziła się, że będzie pełnić funkcję rzeczniczki najwyżej przez miesiąc, tłumacząc, że nie da się wszystkiego robić na raz.

Szydło zapowiedziała ponadto zmianę struktury Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby instytucja ta była nowoczesna, przystawała do obecnych czasów i by była odpowiedzią na nowe wyzwania. - W tej chwili ta zmiana jest przygotowana i duży nacisk kładziemy w tej zmianie na informacje, na stworzenie takich komórek, które będą zajmowały się właśnie informowaniem, planowaniem, strategią. To wszystko wymaga takiego zebrania w całość, koordynacji. To spadnie znowu na Elżbietę Witek, na pewno da radę, bo my wszyscy dajemy radę"- mówiła premier.

Ustępująca rzeczniczka powiedziała, że nie da się pogodzić jednej i drugiej funkcji. Wyjaśniła, że musi mieć więcej czasu, aby wspierać premier i być szefem jej gabinetu politycznego.

Bochenek ukończył studia prawnicze na UJ. Ma niemal 10-letnie doświadczenie w pracy samorządowej. Był radnym miejskim w Wieliczce. Sympatyzuje z PiS, ale jako podkreślał - nie należy do partii. Prowadził konwencję inaugurującą kampanię samorządową PiS w 2015 r. w Wieliczce, a potem wojewódzką w Krakowie i główną w Warszawie. Był również konferansjerem podczas kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. Pracował w TVP Kraków.

Dziękując za "zaszczytną funkcję", podkreślił, że poprzeczka profesjonalizmu i sprawności komunikacyjnej została postawiona przez jego poprzedniczkę bardzo wysoko. Jak powiedział, będzie się starał temu dorównać.

Pytanie z Twittera

Premier Szydło zapowiedziała również, że od tej pory ostatnie pytanie na konferencjach prasowych rządów będzie pochodziło od użytkowników twittera, trzeba będzie je opatrzyć hashtagiem #zapytajpremiera.

Szydło poinformowała o zmianach na noworocznym spotkaniu z użytkownikami twittera. Jak powiedziała, jest to pierwszy w historii rządowy tweetup (spotkanie użytkowników twittera na żywo). Wzięli w nim udział również ministrowie rządu Szydło, m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Morawiecki podkreślił, że nie ma prostego algorytmu na nowoczesną gospodarkę. Jak zaznaczył, celem rządu jest położenie nacisku na współpracę biznesu i państwa.

- My nie widzimy tych dwóch dziedzin jako wrogich wobec siebie, my uważamy, że jest i musi być pełna spójność pomiędzy tym, jak biznes płaci na państwo i wymaga od tego państwa, ale państwo powinno umożliwiać biznesowi i gospodarce, jak najlepsze warunki do funkcjonowania - mówił minister rozwoju.

Streżyńska do filarów cyfrowego rozwoju zaliczyła powszechny dostęp do sieci, e-usługi w ramach przyjaznego państwa, cyberbezpieczeństwo transakcji i danych osobowych, podnoszenie kompetencji cyfrowych, racjonalne wydawanie środków na cyfryzację kraju. Jak mówiła, wdrożenie w życie jest jej celem na najbliższe cztery lata.

- Mam nadzieję, że te cztery lata zmienią obraz jeśli chodzi o cyfryzację kraju i dostęp do usług i sieci internetowych, telekomunikacyjnych, sieci wymiany danych - podkreśliła minister cyfryzacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (359)