Radosław Sikorski o ataku chemicznym w Syrii: niewyobrażalna tragedia
To niewyobrażalna, biblijna tragedia - tak sytuację w Syrii określił szef polskiej dyplomacji. Radosław Sikorski mówił w TVP Info, że jego zdaniem w tym arabskim państwie doszło do ataku chemicznego, za który, z dużym prawdopodobieństwem, odpowiada reżim Baszara al-Asada.
- Używanie broni masowego rażenia wobec cywilów, własnych obywateli, jest niedopuszczalne - powiedział Radosław Sikorski. Szef MSZ przypomniał, że w Syrii zginęło 100 tysięcy ludzi, dwa miliony Syryjczyków opuściło kraj, a kolejne dwa miliony osób to uchodźcy wewnętrzni.
Radosław Sikorski mówił też, że decyzja Baracka Obamy, by dać sobie więcej czasu, przekonać Kongres Stanów Zjednoczonych, "daje szansę i Rosji, i Chinom na ewolucję ich stanowisk".
Według szefa polskiej dyplomacji, Rosja - po przeanalizowaniu materiałów z Syrii - powinna zmienić zdanie. - Tym bardziej, że arsenał syryjski to jest coś, za co Rosja, jako sukcesor Związku Radzieckiego, jest współodpowiedzialna - powiedział minister Radosław Sikorski.
Atak chemiczny i reakcja świata
W trwającej już od ponad dwóch lat wojnie domowej między syryjskimi siłami rządowymi prezydenta Baszara al-Asada a rebeliantami zginęło już około 100 tys. osób. W ataku z użyciem broni chemicznej 21 sierpnia pod Damaszkiem mogło zginąć około 1300 osób.
Po zapowiedzi ataku ostrzegawczego o ograniczonym zasięgu na reżim w Damaszku prezydent USA Barack Obama zdecydował się zwrócić najpierw o zgodę Kongresu. Obama oświadczył w sobotę, że zdecydował o uderzeniu militarnym w cele syryjskiego reżimu w reakcji na atak chemiczny z 21 sierpnia.
Jednocześnie poinformował, że będzie zabiegał o autoryzację Kongresu USA dla tej operacji. Powiedział, że Stany Zjednoczone będą silniejsze, gdy decyzja o akcji militarnej w Syrii będzie mieć poparcie narodu amerykańskiego.
Wcześniej, w czwartek, perspektywa międzynarodowej akcji przeciw Syrii wyraźnie się oddaliła. Brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w celu ukarania syryjskiego reżimu.
Cameron zapewnił, że uszanuje stanowisko parlamentu. Wcześniej to Wielka Brytania, obok Francji, od miesięcy najbardziej naciskała na międzynarodowe zaangażowanie w konflikt w Syrii.