Trwa ładowanie...

"Święta zasada". Jasna deklaracja Kosiniaka-Kamysza ws. aborcji

- Mamy wolność w sprawach światopoglądowych i w PSL to święta zasada. W tych sprawach nie obowiązuje dyscyplina - powiedział wicepremier, szef MON oraz PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany w TVN24 o głosownie nad projektem dotyczącym aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d1fl4by
d1fl4by

Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany, czy będzie głosował za projektem przewidującym możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży.

- Szliśmy z innym programem jako Trzecia Droga, jako PSL. Po pierwsze mamy wolność w sprawach światopoglądowych i w PSL to jest święta zasada. W tych sprawach nie obowiązuje dyscyplina i dyscyplina nie będzie obowiązywać - odparł szef PSL.

Jak podkreślił, pomysłem jego ugrupowania na zwiększenie bezpieczeństwa kobiet jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wiele wstrząsów". Były premier wieszczy "czarne lata" dla PiS

- Po drugie rozpisanie referendum ws. zasad przerywania ciąży - dodał minister obrony.

d1fl4by

Wicepremier był też pytany, czy w związku z tym, że wkrótce urodzi mu się trzecie dziecko, wybiera się na urlop tacierzyński.

- Spodziewamy się, pozdrawiam żonę i córeczki. Tak, bardzo się z tego powodu cieszymy. Chciałbym. Bardzo chcę, jak tylko pozwoli na to sytuacja, to bardzo chętnie - odpowiedział Kosiniak-Kamysz.

Prawo aborcyjne i wyrok TK

Obowiązujące w Polsce od 1993 roku przepisy antyaborcyjne zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ta przesłanka do przerwania ciąży została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 roku.

W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.

d1fl4by

W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Źródło: TVN24, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fl4by
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fl4by
Więcej tematów