"Święta zasada". Jasna deklaracja Kosiniaka-Kamysza ws. aborcji
- Mamy wolność w sprawach światopoglądowych i w PSL to święta zasada. W tych sprawach nie obowiązuje dyscyplina - powiedział wicepremier, szef MON oraz PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany w TVN24 o głosownie nad projektem dotyczącym aborcji do 12. tygodnia ciąży.
19.01.2024 | aktual.: 19.01.2024 08:41
Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany, czy będzie głosował za projektem przewidującym możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży.
- Szliśmy z innym programem jako Trzecia Droga, jako PSL. Po pierwsze mamy wolność w sprawach światopoglądowych i w PSL to jest święta zasada. W tych sprawach nie obowiązuje dyscyplina i dyscyplina nie będzie obowiązywać - odparł szef PSL.
Jak podkreślił, pomysłem jego ugrupowania na zwiększenie bezpieczeństwa kobiet jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Po drugie rozpisanie referendum ws. zasad przerywania ciąży - dodał minister obrony.
Wicepremier był też pytany, czy w związku z tym, że wkrótce urodzi mu się trzecie dziecko, wybiera się na urlop tacierzyński.
- Spodziewamy się, pozdrawiam żonę i córeczki. Tak, bardzo się z tego powodu cieszymy. Chciałbym. Bardzo chcę, jak tylko pozwoli na to sytuacja, to bardzo chętnie - odpowiedział Kosiniak-Kamysz.
Prawo aborcyjne i wyrok TK
Obowiązujące w Polsce od 1993 roku przepisy antyaborcyjne zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ta przesłanka do przerwania ciąży została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 roku.
W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.
W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Źródło: TVN24, PAP