Putin reaguje na sytuację w Europie. Zadzwonił do Łukaszenki
Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z Alaksandrem Łukaszenką. Wśród poruszonych tematów przez przywódców Rosji i Białorusi były m.in.: wojna w Ukrainie, kwestia tranzytu do Kaliningradu i dostawy energii do Europy.
"Głowy państwa rozmawiały o tranzycie kaliningradzkim, przebiegu specjalnej operacji wojskowej, sytuacji w przestrzeni postsowieckiej, dostawach energii do Europy, budowie białoruskiego portu oraz kwestiach obronnych Białorusi i Rosji" - podano w oficjalnym komunikacie.
Blokada Kaliningradu
W ubiegłym tygodniu litewskie koleje LTG odrzuciły prośbę strony białoruskiej, aby wznowić połączenia pasażerskie z Mińska do Wilna, które uprzednio zawieszono z powodu epidemii COVID-19. Litewski przewoźnik towarowy testuje tranzyt towarów do Ukrainy trasą przez Polskę, czyli omijając Białoruś. Tymczasem białoruskie koleje odnotowują gigantyczne straty finansowe.
Przypomnijmy, że od 17 czerwca trwa litewska blokada kolejowych dostaw niektórych towarów z Rosji z Kaliningradu. Spowodowała panikę w sklepach objawiającą się wykupowaniem cementu. Zniesienie tej blokady, jako zbyt surowych sankcji, proponują na forum Komisji Europejskiej Niemcy. Litwa nadal negocjuje z KE nowe warunki praktycznego stosowania ogłoszonych wcześniej sankcji gospodarczych.
Tymczasem gubernator obwodu Kaliningradzkiego Anton Alichanow wyraźnie zmienił ton. W wypowiedzi dla w Vedomosti zagroził, że "efekt reakcji gospodarczej Rosji na blokadę może zniszczyć kompleks transportowy krajów bałtyckich" i będzie to można porównać z "bronią neutronową". Wcześniej urzędnik nie wypowiadał tego typu gróźb. Ograniczał się do informowania mieszkańców obwodu o podjętych przez władze działaniach, zapobiegających panice w sklepach i podnoszeniu cen.
Źródło: pravda.com.ua
Czytaj też:
Zobacz też: Transporter Kozak-2 eksplodował. Ukraińcy wysadzili swój wóz, tłumaczą dlaczego
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski