Trwa ładowanie...

Pusty talerz przy wigilijnym stole. Dla kogo szykujemy dodatkowe miejsce?

Wigilijna kolacja w wielu domach od lat odbywa się zgodnie z tradycją. Jedną z nich jest pozostawienie przy stole wolnego miejsca. Dla kogo — według zwyczaju — szykowane jest dodatkowe nakrycie? Źródła tradycji sięgają czasów przedchrześcijańskich.

Puste miejsce przy stole wigilijnym. Dla kogo dodatkowe nakrycie?Puste miejsce przy stole wigilijnym. Dla kogo dodatkowe nakrycie?Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d3digyl
d3digyl

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole to tradycja, którą wciąż kultywuje się w wielu domach. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd wywodzi się zwyczaj pozostawiania dodatkowej zastawy. Obecnie ma ona być zaproszeniem do wspólnego biesiadowania dla niezapowiedzianych przybyszów.

Pusty talerz. Wigilia przed Chrystusem

Według historyków i badaczy wiele współczesnych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia pochodzi od uroczystości obchodzonych w czasach pogańskich przez ludy Słowiańskie i Germańskie. Wśród nich znalazło się wiele wigilijnych tradycji w tym ta, związana z pozostawianiem pustego miejsca przy stole.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wigilia bez karpia? "Tradycja z PRL-u, ale bez ryb ciężko się obejść podczas wigilii. Będzie drogo"

Nasi pogańscy przodkowie w trakcie wieczerzy spożywanych podczas Szczodrych Godów pozostawiali część potraw nietkniętych wierząc, że w czasie przesilenia zimowego do ich domów zawitają duchy zmarłych. Zwyczaj ten był tak silnie zakorzeniony w świadomości ówczesnych ludów, że przetrwał aż do późniejszych wieków, ewoluując do znanej nam współcześnie postaci.

d3digyl

Pusty talerz na Wigilii. Gość czy niespodziewany przybysz?

Przekaz tradycji w wielu domach posiada nieznacznie różniące się od siebie brzmienie. Niektórzy uważają, że puste miejsce przy wigilijnym stole jest pozostawione dla niespodziewanych gości. Inni wskazują, że dodatkowe nakrycie jest uszykowane dla zagubionego wędrowca, który 24 grudnia może zapukać do drzwi. Niezależnie od tego, kto — według przekazów — może w trakcie Wigilii niespodziewanie pojawić się w domach, zgodnie z tradycją, powinien zostać ugoszczony.

Wigilia - zwyczaje obchodzone nie tylko w Polsce

Chociaż 24 grudnia nie jest w Polsce świętem, tradycja jego uroczystego obchodzenia jest wciąż gorąco kultywowana. Wigilię w podobny sposób, jak w naszym kraju obchodzi się m.in. u naszych najbliższych sąsiadów - na Litwie i Słowacji oraz w Czechach. Chociaż w wielu krajach w tym dniu spożywa się uroczyste kolacje lub tradycyjne przyrządzane posiłki, główne uroczystości związane z Bożym Narodzeniem rozpoczynają się 25 grudnia.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3digyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3digyl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj