Praktykujący katolicy najmniej chętni do przyjęcia migrantów przy wigilijnym stole
Puste miejsce przy wigilijnym stole jest tradycyjnie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że uczęszczający do kościoła katolicy w większości woleliby, by gościem tym nie był migrant.
Z najnowszego badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków przyjęłaby na wigilii migranta znad granicy z Białorusią. Wolę ugoszczenia migrantów wyraziło 56,6 proc. ankietowanych, a niechęć do takiej wizyty zadeklarowało 35 proc. z nich. 8,4 proc. respondentów nie potrafiło złożyć żadnej deklaracji.
Im gorliwsza wiara, tym mniejsza gościnność
Sondaż wykazał, że gotowość do przyjęcia migrantów przy wigilijnym stole zmienia się w zależności od gorliwości z jaką katolicy praktykują wiarę. Wśród praktykujących, którzy regularnie uczęszczają do kościoła miejsce dla migranta przy tradycyjnej świątecznej wieczerzy znalazłoby 45 proc. badanych, z czego 17 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak". Przeciwnych było 48 proc. ankietowanych deklarujących regularną praktykę wiary.
Im rzadziej respondenci bywają w kościele, tym większa w nich ochota do przyjęcia przy stole migrantów. Wśród wierzących i praktykujących nieregularnie deklarację taką złożyło 52 proc. badanych. Jeszcze bardziej skorzy do przyjęcia takiego gościa byli wierzący i niepraktykujący - 60 proc.
Natomiast najbardziej otwarci na zaproszenie migrantów do stołu są osoby niewierzące i niepraktykujące. Wśród nich aż 70 proc. zadeklarowało gotowość ugoszczenia migrantów znad granicy z Białorusią w swoim domu.
Kościół chce pomagać migrantom
Władze polskiego kościoła wydały oświadczenie w sprawie pomocy migrantom, którzy przedostali się z Białorusi do Polski. To odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który wskazał, że dzięki staraniom włoskiego rządu udało się pomóc wielu osobom szukającym bezpiecznego domu we Włoszech. - Trzeba tylko otworzyć pewną bramę, drzwi serca. Nie zawiedźmy w to Boże Narodzenie - powiedział papież.
"Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju. Chodzi zarówno o ich przyjęcie i zapewnienie niezbędnego wsparcia socjalnego, jak też o długofalową pomoc w ich integracji w naszym społeczeństwie. Tego typu pomoc Caritas oferuje od wielu lat mieszkającym już i pracującym w Polsce imigrantom. Pomoc ta będzie kontynuowana i rozwijana" - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.
Były prezydent zdradza, gdzie leży klucz do wygranej z PiS
Źródło: "Rzeczpospolita"