Najkrótszy dzień 2022 roku. Przesilenie zimowe już niebawem
Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia wypada najkrótszy dzień w roku. Tuż po nim noce będą stawały się coraz krótsze, a dnia zacznie przybywać. Kiedy wypada przesilenie zimowe 2022? Dzień potrwa niewiele ponad 7 godzin.
Grudzień to miesiąc, w którym swój początek ma kalendarzowa i astronomiczna zima. W tym czasie wypada również najdłuższa noc w roku - trwa ona około 16,5 godziny.
Najkrótszy dzień w roku 2022. Kiedy wypada?
W Polsce najkrótszy dzień w 2022 roku wypada w środę, 21 grudnia. Co ciekawe, jego długość w poszczególnych regionach kraju będzie nieznacznie różnić się od siebie. Najkrócej dzień potrwa nad morzem, a najdłużej w górach. Różnica pomiędzy wchodem słońca na tych terenach wyniesie kilkadziesiąt minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najkrótszy dzień w roku wyznacza początek astronomicznej zimy. Wydarzenie to jest nazywane przesileniem zimowym, które dla wielu dawnych kultur było okazją do świętowania "odradzania się Słońca". 21 lub 22 grudnia jest rokrocznie najkrótszym dniem w roku dla półkuli północnej - gdzie leży Polska. Jednocześnie na półkuli południowej ma miejsce najdłuższy dzień w roku.
Przesilenie zimowe w tradycji dawnych Słowian
Nasi przodkowie w dzień przesilenia zimowego celebrowali zwycięstwo światła nad ciemnością. W niektórych regionach odbywały się uroczystości Szczodrych Godów - radosnego świętowania czasu, w którym dzień zaczyna robić się coraz dłuższy, przynosząc ludziom nadzieję. Przesilenie zimowe miało ogromne znaczenie również w innych kulturach. Starożytni rzymianie pomiędzy 17 a 23 grudnia obchodzili Saturnalia, czyli święto na cześć boga rolnictwa Saturna. W Persji celebrowano narodziny Mitry, czyli Boga słońca. Wśród ludów germańskich obchodzone było zaś święto Jul.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.