Pierwszy dzień zimy. Kiedy wypada początek astronomicznej, a kiedy kalendarzowej pory roku?
Pogoda za oknem coraz częściej przypomina o nadchodzącej zimie. Ta wyjątkowa pora roku ma aż cztery początki - każdy uwarunkowany jest przez kryteria, brane pod uwagę podczas określania jej pierwszego dnia. Na czym polega różnica? Kiedy początek kalendarzowej zimy? Wskazujemy.
16.12.2022 10:10
Zima to najchłodniejsza pora roku w Polsce. W tym czasie przypada wiele uroczystości oraz okazji do wypoczynku. Dzieci i młodzież czekają ferie, rozpoczyna się nowy rok, wypada Boże Narodzenie, święto Trzech Króli czy Dzień Kobiet. Tuż po rozpoczęciu zimy dni stają się coraz dłuższe.
Kalendarzowa zima. Kiedy się zaczyna?
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada zawsze w tym samym terminie - 22 grudnia. Chłodna pora roku potrwa aż do 21 marca, kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Co ciekawe, nazwy kalendarzowych sezonów — choć zgadzają się z tymi astronomicznymi — na półkuli południowej są przesunięte o pół roku, względem półkuli północnej. W pierwszym dniu kalendarzowej zimy kąt wysokości Słońca nad horyzontem jest najmniejszy w roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Astronomiczna zima. Początek dzień przed kalendarzową
Astronomiczne pory roku nie są stałe - ich początek zależy od górowania Słońca w zenicie nad równikiem lub zwrotnikami. W 2022 roku pierwszy dzień astronomicznej zimy wypada w środę, 21 grudnia. Początek astronomicznej pory roku jest również nazywany przesileniem zimowym. To czas, w którym półkula północna otrzymuje najmniejszą ilość światła Słonecznego - następuje najkrótszy dzień w roku. 21 grudnia Słońce wzejdzie około 7:00 rano a zajdzie krótko po godzinie 15:00. Tę datę powinni zapamiętać wszyscy miłośnicy promieni słonecznych - od tego czasu dni zaczną robić się coraz dłuższe.
Pierwszy dzień zimy. Początek meteorologicznej pory roku
Początek meteorologicznej zimy został wyznaczony na potrzeby klimatologów i meteorologów. Dzięki umownej, stałej dacie możliwe jest dokładniejsze obliczanie średnich wieloletnich, używanych podczas określania długoterminowych, eksperymentalnych prognoz oraz śledzenia zmian klimatycznych. Meteorologiczna zima na półkuli północnej rozpoczęła się 1 grudnia i potrwa do 28 lutego.
Zobacz także
Początek zimy w Polsce. Fenologiczne pory roku
Ostatnim kryterium branym pod uwagę w czasie wyznaczania pór roku jest cykl życia roślin. Fenologia dzieli rok na aż 8 sezonów, których początek jest zależny od kwitnienia oraz dojrzewania flory. Zgodnie z klasyfikacją przedstawioną przez J. Sokołowską, fenologiczna zima jest okresem spoczynku roślin. W tym czasie następuje przerwa w ich wegetacji. Ze względu na wiele czynników wpływających na zmienność poszczególnych cyklów, początku i końca pór roku związanych z życiem roślin nie da się zamknąć w konkretne ramy czasowe.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ