Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać

O tym, że idzie zima, najlepiej mówi zachowanie zwierząt. Niedźwiedzie brunatne, aby przetrwać okres zimowy, hibernują. Dzięki nagraniu Nadleśnictwa Baligród widać, jak te zwierzęta przygotowują się do zimowego snu.


Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać
Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać
Źródło zdjęć: © Facebook, Nadleśnictwo Baligród | Kazimierz Nóżka

Nadleśnictwo Baligród udostępniło w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać młodego niedźwiadka próbującego zmieścić się w gwarze ulokowanej w starej jodle.

"Baligrodzkie niedźwiedzie szykują się do zimy" - napisali leśnicy.

Wcześniej pokazano zdjęcie trójki niedźwiedzi. Oprócz dorosłej niedźwiedzicy towarzyszą jej młode - Antosia i Kostek.

Zimowy sen niedźwiedzi

Podczas hibernacji u ssaków tempo przemiany materii jest przynajmniej 20 razy mniejsze niż normalnie, a temperatura ciała jest zazwyczaj o 1 st. Celsjusza wyższa od temperatury otoczenia (u europejskich nietoperzy może obniżyć się nawet do ok. 4-5 st. Celsjusza). Z kolei temperatura u większych zwierząt, np. niedźwiedzi, nie spada aż tak drastycznie (u baribala, amerykańskiego niedźwiedzia - obniża się do ok. 30 st. Celsjusza). Jest to powód, dlaczego biolodzy w przypadku niedźwiedzi nie mówią o hibernacji, ale raczej o letargu.

W czasie poprzedzającym hibernację, kiedy skraca się dzień, zwierzęta wybierają sobie bezpieczne lokum na zimę (tzw. hibernakulum), w którym temperatura jest niska, ale raczej stabilna. Zanim rozpoczną hibernację, magazynują energię - chomiki mogą wypychać swoje nory pokarmem, a inne zwierzęta, np. świstaki czy nietoperze - gromadzą tkankę tłuszczową. U zwierząt wzrasta aktywność tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy tylko do produkcji ciepła potrzebnego m.in. po to, by się wybudzić.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Czytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
niedźwiedźzimanadleśnictwo baligród
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)