Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać

Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać


Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać
Idzie zima. Niedźwiedź poszedł spać
Źródło zdjęć: © Facebook, Nadleśnictwo Baligród | Kazimierz Nóżka
30.11.2022 07:20, aktualizacja: 30.11.2022 08:22

O tym, że idzie zima, najlepiej mówi zachowanie zwierząt. Niedźwiedzie brunatne, aby przetrwać okres zimowy, hibernują. Dzięki nagraniu Nadleśnictwa Baligród widać, jak te zwierzęta przygotowują się do zimowego snu.

Nadleśnictwo Baligród udostępniło w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać młodego niedźwiadka próbującego zmieścić się w gwarze ulokowanej w starej jodle.

"Baligrodzkie niedźwiedzie szykują się do zimy" - napisali leśnicy.

Wcześniej pokazano zdjęcie trójki niedźwiedzi. Oprócz dorosłej niedźwiedzicy towarzyszą jej młode - Antosia i Kostek.

Zimowy sen niedźwiedzi

Podczas hibernacji u ssaków tempo przemiany materii jest przynajmniej 20 razy mniejsze niż normalnie, a temperatura ciała jest zazwyczaj o 1 st. Celsjusza wyższa od temperatury otoczenia (u europejskich nietoperzy może obniżyć się nawet do ok. 4-5 st. Celsjusza). Z kolei temperatura u większych zwierząt, np. niedźwiedzi, nie spada aż tak drastycznie (u baribala, amerykańskiego niedźwiedzia - obniża się do ok. 30 st. Celsjusza). Jest to powód, dlaczego biolodzy w przypadku niedźwiedzi nie mówią o hibernacji, ale raczej o letargu.

W czasie poprzedzającym hibernację, kiedy skraca się dzień, zwierzęta wybierają sobie bezpieczne lokum na zimę (tzw. hibernakulum), w którym temperatura jest niska, ale raczej stabilna. Zanim rozpoczną hibernację, magazynują energię - chomiki mogą wypychać swoje nory pokarmem, a inne zwierzęta, np. świstaki czy nietoperze - gromadzą tkankę tłuszczową. U zwierząt wzrasta aktywność tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy tylko do produkcji ciepła potrzebnego m.in. po to, by się wybudzić.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Czytaj też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także