Kiedy zaczyna się zima? Pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej w 2022 roku
Spadek temperatury i pierwsze w sezonie opady śniegu dla wielu oznaczają początek zimowego okresu. Czwarta pora roku oficjalnie rozpocznie się jednak pod koniec grudnia. Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej zimy? W 2022 roku przesilenie zimowe wypadnie podobnie, jak przed rokiem.
Początek zimy może mieć różną datę. Wszystko zależy od kryteriów branych pod uwagę przy wyznaczaniu terminu jej rozpoczęcia. Choć w wielu miejscach aura przyjęła typowo zimową formę, wciąż trwa jesień.
Początek kalendarzowej zimy 2022
Pierwszym z kryteriów branych pod uwagę przy wyznaczaniu początku zimy jest data. W przypadku kalendarzowych pór roku, ich pierwszy dzień zawsze wypada w tym samym terminie.
Początek kalendarzowej zimy wypada w czwartek, 22 grudnia. Sezon ten potrwa trzy miesiące - aż do 21 marca 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Usuwanie szronu z szyby. Proste sposoby na oblodzone auto zimą
Początek astronomicznej zimy. W 2022 podobnie jak przed rokiem
Zupełnie inaczej wygląda kwestia pierwszego dnia astronomicznej zimy. Jej początek jest związany z przesileniem zimowym, czyli najkrótszym dniem w roku. W tym czasie Słońce góruje w zenicie zwrotnika Koziorożca - najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej, znajdującej się na północnej półkuli Ziemi. W 2022 roku pierwszy dzień astronomicznej zimy wypada 21 grudnia, a więc dzień przed rozpoczęciem się kalendarzowego sezonu.
Data początku astronomicznych pór roku, ze względu na długość roku zwrotnikowego, może być różna. Ich początek wyznaczany jest poprzez obliczenia i obserwacje. Choć w większości przypadków początek astronomicznej zimy wypada 20 lub 21 grudnia, w niektórych latach przez przesunięcie roku kalendarzowego względem zwrotnikowego ma on miejsce 20 lub 23 grudnia.
Zima meteorologiczna. Kiedy przypada jej początek?
Oprócz kalendarzowych i astronomicznych pór roku, istnieją także te meteorologiczne. To okresy wyznaczone przede wszystkim dla ekspertów i klimatologów, którzy - poprzez obserwację tych samych zjawisk w różnych sezonach - tworzą prognozy długoterminowe oparte o normy wieloletnie. Meteorologiczna zima rozpoczyna się zawsze w tym samym dniu - 1 grudnia i trwa aż do 1 marca.
Inną datę początku zimy przyjmują fenolodzy. To naukowcy, badający zależność pomiędzy klimatem a okresowymi zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Zima fenologiczna nie ma jednej daty rozpoczęcia i zakończenia - za jej początek uznaje się czas, w którym następują pierwsze przymrozki. To okres spoczynku roślin.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.