Trwa ładowanie...
d30f901
d30f901

Boże Narodzenie - 25 grudnia

Najnowsze informacje
Boże narodzenie flickr.com
Boże narodzenie

Boże Narodzenie jest świętem upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa, które obchodzimy 25 grudnia. Święta Bożego Narodzenia poprzedzone są Wigilią, obchodzoną 24 grudnia.

Boże Narodzenie – historia

Historia Bożego Narodzenia sięga IV w n.e. ze względu na fakt, że dokładna data urodzin Chrystusa nigdy nie została poznana. Ponadto pierwsza wzmianka o wyróżnieniu przez chrześcijan dnia Narodzenia Pańskiego pojawiła się w kalendarzu w roku 354.

Niektóre źródła, w tym Deposito Martyrum (wykaz świąt Rzymskiego Kościoła), podają, że Chrystus przyszedł na świat osiem dni przed styczniowymi kalendami w Betlejem. W ten sposób w chrześcijańskiej tradycji Wigilia upamiętnia agape, czyli pierwszą ucztę chrześcijan, którzy chcieli w ten sposób uczcić wieczerzę Pańską.

To również z tego okresu pochodzi zwyczaj mówiący, że do Wigilii (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ''vigiliare'' - czuwanie) zasiadamy, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Dzielimy się wówczas opłatkiem i składamy sobie życzenia, co ma swoje korzenie w zwyczajach pogańskich ludów.

Boże Narodzenie – tradycje

Boże Narodzenie w Polsce charakteryzuje się dużą liczbą tradycji, z których największą popularnością cieszy się choinka. Szczególnie jej ubieranie, w którym uczestniczą wszyscy domownicy. Jako ozdób używa się w tym przypadku zarówno kupionych wcześniej bombek i łańcuchów, jak i ręczenie zrobionych pierników czy girland.

Kolejną nie mniej istotną tradycją wigilijną jest sama kolacja, która składa się z 12 regionalnych potraw. Zwyczaj ten nawiązuje do 12 apostołów oraz 12 miesięcy składających się na cały rok.

Ponadto na wigilijnym stole powinny znaleźć się potrawy inspirowane: wodą, polem, sadem i lasem. To dlatego do najpopularniejszych wigilijnych dań należą: zupa grzybowa, kompot z suszonych owoców, karp, ciasto z makiem czy pierogi z kapustą i grzybami.

Wigilijny jadłospis może różnić się w zależności od regionu. Dla przykładu na Śląsku zamiast zupy grzybowej podaje się siemieniuchę, czyli zupę zrobioną z siemienia lnianego. Oprócz tego ważną tradycją dotyczącą kulinariów jest wspólne robienie ciast i lepienie pierogów przez domowników.

Wigilia Bożego Narodzenia

Jak już zostało wspomniane, kolacja wigilijna w Polsce rozpoczyna się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol Beltejemskiej Gwiazdy, która pomogła Trzem Królom znaleźć miejsce, w którym urodził się Jezus. Kiedy już zasiądziemy do wieczerzy, możemy podzielić się opłatkiem i złożyć bliskim życzenia. Innym znanym zwyczajem jest śpiewanie kolęd zarówno przed, w trakcie, jak i po kolacji.

W polskiej tradycji ważnym elementem są także wróżby. Zgodnie z nimi wierzy się, że jeśli pierwszym gościem w naszym domu będzie mężczyzna, to rodzina go zamieszkująca w nadchodzącym roku będzie miała szczęście, a ta dziewczyna, która zajmowała się przygotowaniem dań z makiem, również zaliczy przyszły rok do udanych. Podobnie wierzy się, że jeśli po zgaszeniu świecy dym skierowany będzie w stronę drzwi, kogoś z członków rodziny może w następnym roku zabraknąć.

d30f901

d30f901
d30f901
Więcej tematów
d30f901