PolskaPSL przedstawiło propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia

PSL przedstawiło propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB (obecnie 4,25%), dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, wprowadzenie elektronicznego rejestru usług medycznych i europejskiej karty ubezpieczenie zdrowotnego - to niektóre propozycje PSL zmian w systemie ochrony zdrowia.

PSL przedstawiło propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia
Źródło zdjęć: © PAP

25.09.2007 | aktual.: 26.09.2007 16:42

Prezes PSL Waldemar Pawlak podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że system opieki zdrowotnej w Polsce powinien być oparty na "podmiotowości pacjenta".

PSL opowiada się m.in. za współudziałem środków prywatnych w finansowaniu świadczeń zdrowotnych o podwyższonym standardzie i równouprawnieniu wszystkich świadczeniodawców. Według ludowców, system opieki zdrowotnej powinien być oparty na sieci szpitali powiatowych i wojewódzkich - dla których organem założycielskim powinien być samorząd wojewódzki.

Stronnictwo chce również, aby osoby najuboższe miały zapewnioną pomoc socjalną na ewentualne dopłaty do świadczeń wysokospecjalistycznych.

Kolejna propozycja - to finansowanie w połowie z budżetu państwa wysokospecjalistycznych procedur medycznych, medycyny ratunkowej, programów profilaktycznych i wysokospecjalistycznych programów lekowych.

PSL chce też, aby każdy świadczeniodawca - który spełnia warunki ustalone przez instytucje standaryzacji medycznej - miał prawo do udzielania świadczeń.

Według posła Stronnictwa Aleksandra Soplińskiego, system opieki zdrowotnej, oparty na propozycjach PSL, będzie "stabilny, oszczędny, elastyczny, oraz zapewni bezpieczeństwo zdrowotne i ekonomiczne obywateli".

"Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli powinno być na pierwszym miejscu, to ważniejsze niż bezpieczeństwo Iraku, czy Afganistanu" - stwierdził.

Poseł PSL zaprezentował na konferencji koszyk świadczeń gwarantowanych usług medycznych, który - jak zaznaczył - jest "pusty w połowie". Jak dodał, "jest tylko zrobiony rejestr, nie ma określonych standardów wykonywania procedur medycznych oraz kosztów tych procedur".

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)