Przesilenie wiosenne. Czym jest? Jak sobie z nim radzić?

Przełom zimy i wiosny to czas dynamicznych zmian. W tym okresie przyroda rozpoczyna nowy cykl życia, dni stają się coraz dłuższe, a Europejczycy przechodzą z czasu zimowego na letni. Zmiana pór roku dla wielu osób może być jednak uciążliwa i wywołać szereg dolegliwości, które często są kojarzone z przesileniem wiosennym.

Przesilenie wiosenne 2023. Kiedy wypada?
Przesilenie wiosenne 2023. Kiedy wypada?
Źródło zdjęć: © Pixabay

22.03.2023 11:22

Przesilenie wiosenne nie ma stałego terminu rozpoczęcia i zakończenia. Przyjmuje się, że okres ten przypada w marcu lub kwietniu - w czasie, w którym zachodzą gwałtowne zmiany w pogodzie, a organizm ludzki stara się za nimi nadążyć.

Przesilenie wiosenne 2023. Główne czynniki gorszego samopoczucia

Naprzemienne wzrosty i spadki temperatur, gwałtowne skoki ciśnień oraz dynamiczne zmiany sytuacji pogodowej to tylko niektóre czynniki, które na początku wiosny mogą znacząco oddziaływać na ludzki organizm. Kolejnym jest zmiana czasu, która w 2023 roku przypada 26 marca. Tuż po niej wiele osób czuje znużenie oraz dezorientację, która wynika z rozregulowania dobowego rytmu oraz zmiany pory snu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przesilenie wiosenne to okres szczególnie dokuczliwy dla alergików. W czasie, w którym przyroda "budzi się do życia" rozpoczyna się okres pylenia drzew, kwiatów i krzewów. U osób uczulonych na pyłki mogą wystąpić objawy alergiczne, w tym katar, obrzęk śluzówek czy trudności z oddychaniem.

Przesilenie wiosenne - objawy

Chociaż u każdej osoby przesilenie wiosenne może przebiegać w inny sposób, eksperci określili grupę najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się ludzie na przełomie zimy oraz wiosny. Są to m.in.:

  • osłabienie
  • zmęczenie
  • podenerwowanie
  • senność
  • problemy z koncentracją
  • niechęć do działania
  • pogorszenie nastroju
  • zaburzony apetyt
  • spadek odporności
  • bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów
  • ogólne złe samopoczucie.

Warto pamiętać, że jeżeli objawy zaczynają być szczególnie uciążliwe lub utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą - odczuwane dolegliwości mogą być bowiem związane z innymi problemami zdrowotnymi.

Przesilenie wiosenne. Jak sobie radzić z uciążliwymi objawami?

Jak szacują eksperci, na objawy przesilenia wiosennego narzeka nawet 60 procent Europejczyków. Dolegliwości nie da się wyleczyć za pomocą lekarstwa, jednak można podjąć działania, które będą skutkowały poprawą nastroju i powrotem energii. W okresie przesilenia warto zwrócić szczególną uwagę na długość oraz jakość snu. To czas, w którym organizm ludzki regeneruje się oraz odpoczywa.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest odpowiednia dieta. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych, może pomóc zniwelować zmęczenie. Ważna jest także odpowiednia dawka ruchu - podczas przesilenia wiosennego nie warto jednak zbytnio przemęczać organizmu. Nadmierna aktywność fizyczna może pogłębić ciągłe uczucie zmęczenia, jednak ćwiczenia - zwłaszcza na świeżym powietrzu - sprzyjają produkcji endorfin, nazywanych hormonami szczęścia.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Zobacz także
Komentarze (3)