Zmiana czasu. Kiedy wypada w 2023?
Już niebawem większość europejskich państw - w tym również Polska - przejdzie z czasu zimowego na czas letni. Zgodnie z przepisami wskazówki zegarków należy przestawić w ostatnią niedzielę marca.
17.03.2023 | aktual.: 17.03.2023 10:15
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku wypada w nocy z 25 na 26 marca, a dokładnie w niedzielę nad ranem. Wówczas należy przestawić godzinę na zegarkach do przodu z 2:00 na 3:00. Wiele z urządzeń dokona tego samoczynnie - warto jednak skontrolować zmianę czasu oraz dokonać jej własnoręcznie na urządzeniach analogowych.
Zmiana czasu 2023. Dlaczego przestawiamy zegarki?
Pierwsze próby wprowadzenia podziału czasu na letni i zimowy zostały podjęte już w połowie XVIII wieku. O sezonową zmianę wnioskował wówczas Benjamin Franklin - pomysł amerykańskiego polityka nie zyskał jednak aprobaty, a temat zmiany czasu został porzucony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwestia związana ze zmianą czasu na letni i zimowy powróciła do dyskursu publicznego dopiero w XX wieku. Wówczas wskazywano przede wszystkim korzyści ekonomiczne, jakie może przynieść sezonowe przestawianie wskazówek zegara. Czas letni po raz pierwszy został wprowadzony w Europie w 1916 roku - na terenach ówczesnych Niemiec, Austro-Węgier oraz państw im podległych. W kolejnych latach na zmianę czasu zdecydowały się m.in. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Obecnie - mimo dyskusji dotyczącej zasadności przestawiania czasu - sezonową zmianę kontynuują mieszkańcy 70 państw na świecie.
Zmiana czasu marzec 2023. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?
Temat zmiany czasu od lat stanowi przedmiot dyskusji w Polsce i Unii Europejskiej. Zgodnie z przyjętymi dyrektywami, przejście z czasu zimowego na letni i odwrotnie będzie kontynuowane co najmniej do 2026 roku. Decyzję tę potwierdziła również wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, która na początku 2023 roku odniosła się do interpelacji Aleksandry Gajewskiej. "7 marca 2022 roku w Dzienniku Ustaw RP zostało ogłoszone Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026" - wyjaśniła wiceszefowa resortu rozwoju.
Za zniesieniem zmiany czasu opowiadają się natomiast Polacy. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2019 roku przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, aż 79,2 procent ankietowanych opowiedziało się przeciwko sezonowej zmianie czasu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.