Trwa ładowanie...
zmiana czasu
CHE
27-03-2021 15:10

Zmiana czasu na letni już tej nocy. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?

Już tej nocy przestawimy wskazówki zegara o godzinę do przodu, a wszystko z powodu zmiany czasu na letni. Kto jako pierwszy zapoczątkował ten zwyczaj?

Share
Zmiana czasu na letni już tej nocy. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?Zmiana czasu na letni już tej nocy. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?Źródło: Adobe Stock
d4lwpxn

Zmiana czasu 2021

Zmiana czasu na letni nastąpi już tej nocy, a zegarki przestawimy w nocy z godz. 3 na 2. Sam proces przestawianiu czasu z zimowego na letni polega na przesunięciu zegarków, co oznacza, że jeśli przestawiamy je o godzinie 2:00 w nocy, to po zmianie będziemy mieć godzinę 3:00.

W Europie jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy, którzy już 1916 roku przestawiali na wiosnę zegary do przodu, natomiast jesienią cofnęli je o godzinę. Już wkrótce zwyczaj miała przyswoić reszta świata

Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Zmiana czasu na letni już wkrótce. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?

Przypomnijmy, że w Polsce czas zmieniamy dwa razy do roku. Jesienią, wraz z końcem października, kiedy to następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Następnie na wiosnę, w marcu, gdy przestawiamy zegarki do przodu i zmieniamy czas z zimowego na letni.

d4lwpxn

Sama zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu. W okresie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a słońce wstaje później i szybciej zapada zmrok – wtedy cofamy zegarki o godzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lwpxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lwpxn
d4lwpxn
Więcej tematów