Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni to data, na którą wiele osób wyczekuje z niecierpliwością. Dzięki przestawieniu wskazówek zegara, dni zdają się być dłuższe. Pomimo publicznych dyskusji na temat zniesienia zmiany obowiązującej strefy czasowej, ta nastąpi już niebawem.

Zmiana czasu już w marcuZmiana czasu już w marcuŹródło: Pixabay
d1zxqks
d1zxqks

Zmiana czasu od lat jest tematem unijnych dyskusji. Jak wskazują zwolennicy jej zniesienia, w odbywających się przed laty konsultacjach społecznych, aż 84 proc. respondentów biorących w nich udział opowiedziało się przeciwko cyklicznej zmianie czasu.

Zmiana czasu z zimowy na letni. Kiedy wypada?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, termin zmiany czasu z zimowego na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. W 2023 roku będzie to zatem 26 marca. Wskazówki zegara należy wówczas przesunąć o godzinę do przodu - z 2:00 na 3:00 nad ranem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Nadchodząca zmiana czasu z pewnością nie ucieszy śpiochów - po przesunięciu wskazówek zegara noc zrobi się o godzinę krótsza. Coraz dłuższe będą za to kolejne dni - aż do przesilenia letniego.

d1zxqks

Zmiana czasu - wcześniej będzie kalendarzowa wiosna

Jeszcze przed zmianą czasu rozpocznie się kalendarzowa oraz astronomiczna wiosna. Daty kalendarzowych pór roku są stałe. W 2023 roku zimę pożegnamy 21 marca. Terminy astronomicznych okresów roku są natomiast ruchome - oblicza się je na podstawie górowania Słońca w zenicie nad równikiem bądź zwrotnikami. Tegoroczna astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca, a zakończy 21 czerwca.

Do kiedy zmiana czasu? Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada

Temat zniesienia zmiany czasu na początku 2023 roku powrócił do polskiego parlamentu. Posłanka PO Aleksandra Gajewska w wystosowanej do premiera interpelacji, zapytała o postęp prac dotyczących możliwego zawieszenia obowiązujących obecnie przepisów dot. zmiany czasu. Na pytanie odpowiedziała wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska, która powołując się na literę prawa, wskazała, że okresowa zmiana stref będzie zachowana co najmniej do 2026 roku. "7 marca 2022 roku w Dzienniku Ustaw RP zostało ogłoszone Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026" - przypomniała wiceminister rozwoju.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zxqks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zxqks
Więcej tematów