Trwa ładowanie...

Więcej światła, czyli po co była nam potrzebna zmiana czasu

Zmiana czasu towarzyszy nam od lat. Przyzwyczajeni do przestawiania zegarków nawet już nie pamiętamy, kto po raz pierwszy zastosował przejście na czas letni i na zimowy. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek.

Share
Zmiana czasu na letni nastąpi w ostatnią niedzielę marca - 28 marca
Zmiana czasu na letni nastąpi w ostatnią niedzielę marca - 28 marcaŹródło: Pixabay
d4h6s7z

Zmiana czasu na letni odbywa się co roku w ostatnią niedzielę marca. W 2021 przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni dokładnie 28 marca. Wskazówki zegara przesuniemy do przodu o godzinę - z 2:00 w nocy na 3:00. Po co to w ogóle robimy?

Początki zmiany czasu sięgają jeszcze XVIII wieku. O konieczności przestawiania zegarków pisał już Benjamin Franklin. Przyświecała mu myśl, by dostosować rytm aktywności człowieka do wschodu i zachodu Słońca. Ponieważ nie podał zbyt wielu argumentów, które przekonałyby do jego teorii, na wprowadzenie zmiany czasu trzeba było jeszcze poczekać.

O zmianie czasu w Europie jako pierwszy pisał William Willett w 1907 roku. Swój pomysł argumentował oszczędnościami związanymi z oświetleniem, jednak i w jego przypadku spełzło to na niczym. Brytyjski rząd nie podjął w ogóle tego tematu.

d4h6s7z

Jako pierwsi czas zmienili Niemcy. Stało się to w czasie I wojny światowej, dokładnie 30 kwietnia 1916 roku. Wprowadzili wtedy czas letni, natomiast 1 października 1916, cofając zegarki o godzinę, przeszli na czas zimowy.

Później poszło już "rzutem na taśmę". Brytyjczycy stwierdzili, że również będą zmieniać czas i wprowadzili u siebie czas zimowy tuż po tym, jak zrobili to Niemcy, zaś wiosną wrócili do czasu letniego. Z kolei zmiana czasu w Stanach Zjednoczonych nastąpiła po raz pierwszy w 1918 roku.

U podstaw zmiany czasu stało oczywiście optymalne wykorzystanie energii słonecznej, by ludzie najbardziej aktywni byli w ciągu dnia. To z kolei przynosiło oszczędności związane z energią elektryczną. Dziś zmiana czasu odbywa się w około 70 krajach na świecie.

Wojciech Maksymowicz odejdzie z klubu PiS? Wymijająca odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h6s7z

Podziel się opinią

Share
d4h6s7z
d4h6s7z
Więcej tematów