PolskaKoniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska komentuje

Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska komentuje

We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu. Była to reakcja na szereg badań naukowych i prośby obywateli UE. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik KE, Eric Mamer.

Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska komentuje
Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska komentuje
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. Ewa Walas

- W sprawie zmiany czasu zegar stoi w miejscu - oznajmił Mamer na konferencji prasowej w Brukseli.

Do tematu odniósł się także rzecznik KE ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker. Jego zdaniem, od głosowania w Parlamencie Europejskim nad nową dyrektywą w marcu 2019 r., nic się w tej sprawie nie zmieniło.

- Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni. Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE- oświadczył.

Projekt likwidacji zmiany czasu

Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez PE w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku.

Państwa członkowskie, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Te z nich, które wolałyby utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą natomiast przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

W projekcie zaznaczono, że jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Koronawirus wymusi zakaz wyjazdów na Wielkanoc? Odpowiedź prosto z Ministerstwa Zdrowia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (111)