Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID. Jest decyzja KE ws. dostaw preparatu Pfizer i BioNTech

Komisja Europejska przyjęła umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów dawek ich szczepionki COVID-19. Informację przekazał rzecznik KE.

Szczepionka na COVID. Jest decyzja KE ws. dostaw preparatu Pfizer i BioNTechSzczepionka na COVID. Jest decyzja KE ws. dostaw preparatu Pfizer i BioNTechŹródło: PAP, fot: EPA
d14aju9
d14aju9

KE sfinalizowała umowę z Pfizer i BioNTech - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Stefan De Keersmaecker. Jest to druga umowa na dostawę szczepionek z tymi firmami.

75 mln dawek z tego zamówienia ma być dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale.

W ubiegłym roku KE podpisała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę 300 mln dawek, więc aneks do niej pozwoli krajom UE kupić 600 mln od obu firm.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA).

d14aju9

Zobacz też: Powrót do szkół. Padła odpowiedź. To rozzłości wielu rodziców

Wcześniej w poniedziałek opublikowano wynik badań, według których szczepionka przeciwko koronawirusowi firm BioNTech i Pfizer jest również skuteczna przeciwko wariantom wirusa SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii i RPA.

W laboratorium wykazano, że we krwi 20 osób, którym podano szczepionkę, znajdowała się wystarczająca ilość przeciwciał neutralizujących kluczowe mutacje wariantów koronawirusa z Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej.

d14aju9

Szczepionka na COVID. Jest decyzja KE ws. dostaw preparatu Pfizer i BioNTech

Dane z badania przeprowadzonego przez firmę Pfizer i University of Texas po raz pierwszy zostały upublicznione pod koniec stycznia. W tym czasie BioNTech i Pfizer podkreślały, że wyniki nie wskazują na potrzebę stworzenia nowej szczepionki przeciwko pojawiającym się wariantom.

W międzyczasie zewnętrzni eksperci również dokonali przeglądu wyników, które teraz opublikowano w czasopiśmie "Nature Medicine". Stwierdza się w nim między innymi, że ciągła ewolucja wirusa SARS-CoV-2 wymaga stałego monitorowania zmian i ich potencjalnych konsekwencji dla skuteczności szczepionki.

Uważane za bardziej zaraźliwe brytyjskie i południowoafrykańskie warianty koronawirusa, pojawiły się również w Niemczech. W związku z tym niektórzy eksperci wątpią, czy złagodzenie restrykcji pandemicznych ma sens, nawet jeśli wskaźniki zakażeń w kraju spadają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj