Kiedy zmiana czasu na letni 2023? Wkrótce przestawiamy zegarki
Już niebawem nastąpi kolejna zmiana czasu. Czynność ta dla wielu osób ostatecznie zwiastuje nadejście wiosny - dzięki przestawieniu wskazówek doba zdaje się być dłuższa. Kiedy przejdziemy na czas letni?
Zmiana czasu to temat, który każdego roku wywołuje dyskusję. Dla wielu osób jest to relikt przeszłości, który powinien zostać zaniechany przed laty. Pomimo tego, że Unia Europejska od lat pracuje nad dyrektywami ujednolicającymi czas, w tym roku po raz kolejny przestawimy wskazówki zegarków.
Kiedy zmiana czasu na letni w Polsce? Zła informacja dla śpiochów
Zgodnie z przepisami, przejście na czas letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. Najbliższa zmiana czasu przypada więc w nocy z 25 na 26 marca. Wskazówki zegarów należy wówczas przestawić z godziny 2:00 na 3:00. Nie jest to dobra informacja dla śpiochów - noc potrwa godzinę krócej, przez co wiele osób może mieć problem ze wstawaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos
Zmiana czasu na większości urządzeń następuje automatycznie. Warto jednak upewnić się, że wskazują one właściwą godzinę. Ręcznie trzeba nastawić m.in. analogowe zegarki czy czasomierze znajdujące się w prostych urządzeniach AGD i RTV.
Zmiana czasu na letni. Gdzie obowiązuje?
Cykliczna zmiana czasu obowiązuje w nieco ponad 60 krajach na świecie. W większości są to państwa leżące na Starym Kontynencie, gdzie czynność ta początkowo miała pozwolić wydłużyć czas pracy przy naturalnym świetle. Czasu w Europie nie zmieniają tylko Rosja, Białoruś oraz Islandia - w tych krajach przez cały rok obowiązuje czas letni.
Kiedy w Unii Europejskiej wciąż toczy się dyskusja dotycząca zasadności przechodzenia na czas zimowy oraz letni, w 2022 roku ze zmiany czasu zrezygnowały kolejne państwa na świecie. Władze Meksyku i Jordanii zdecydowały o pozostaniu na stałe przy czasie letnim. W niektórych krajach zwyczaj przestawiania wskazówek zegarów nigdy nie był praktykowany. Czasu letniego nigdy nie wprowadzono m.in. w Japonii, Wenezueli, Arabii Saudyjskiej i większości państw afrykańskich.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.