Zmiana czasu już w marcu. Dlaczego przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na letni już za kilkanaście dni. Od jak dawna w Polsce przestawiamy zegarki i kiedy zrobimy to ostatni raz?
17.03.2021 04:01
Zmiana czasu w Polsce
W Europie pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w 1916 roku. W Polsce zegarki zaczęto przestawiać już w okresie międzywojennym, ale regularnie zmiany czasu dokonuje się u nas od 1977 roku.
W latach 90. wprowadzono szczegółowe przepisy, które objęły wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. Zmiana czasu w Polsce odbywa się więc podobnie jak w innych krajach unijnych dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. Na koniec marca przechodzimy na czas letni, by w ostatni weekend października zmienić czas na zimowy. Trwa to nieprzerwanie od 1996 roku i teraz miało się skończyć.
Czy będzie to ostatnia zmiana czasu?
Zmiana czasu 2021 miała być ostatnią. Parlament Europejski podjął już decyzję, by zrezygnować ze zmiany czasu. Projekt trafił do Rady Unii Europejskiej. Z początkiem 2020 roku państwa członkowskie rzeczywiście zaczęły się z sobą konsultować w sprawie rezygnacji z przestawiania zegarków. Temat zszedł jednak na dalszy plan, prawdopodobnie przez wybuch pandemii koronawirusa.
Kiedy będzie zmiana czasu na letni?
Wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu. Ponieważ dni są coraz dłuższe i powoli zbliża się wiosna, myślimy już o przejściu na czas letni. Kiedy dokładnie przestawimy zegarki i w którą stronę?
Zmiana czasu na letni nastąpi w ostatnią niedzielę marca, dokładnie 28 marca. Wskazówki zegara przesuniemy do przodu o godzinę – z 2:00 na 3:00.
Zmiana czasu na letni już tuż, tuż. Jakie niesie z sobą korzyści?
Dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki? Przejście na czas letni ma umożliwić lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Codzienne zajęcia mogą więc odbywać się dłużej przy naturalnym świetle. A ponieważ dzień jest dłuższy, skłania to również do zwiększenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co z kolei ma dobry wpływ na stan zdrowia.