Protesty wyborcze. Pierwsze wpłynęły do Sądu Najwyższego

Do Sądu Najwyższego do piątku wpłynęło 20 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 11 protestów przeciwko ważności referendum.

Protesty wyborcze. Pierwsze wpłynęły do Sądu Najwyższego/ zdjęcie ilustracyjne
Protesty wyborcze. Pierwsze wpłynęły do Sądu Najwyższego/ zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Omar Marques
oprac. SBO

- Wszystkie wniesione protesty w chwili obecnej pochodzą od wyborców i wszystkie protesty, które dotychczas wpłynęły, zostały złożone indywidualnie w biurze obsługi interesantów - przekazał Maciej Brzózka z biura prasowego SN.

Jak dodał, na razie żaden ze złożonych protestów nie został jeszcze rozpatrzony. Termin na wnoszenie protestów upływa 25 października.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od środy można składać protesty wyborcze

W środowy wieczór w Dzienniku Ustaw, ukazały się obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące wyników ostatnich wyborów parlamentarnych. Obwieszczenia te obejmowały zarówno wyniki głosowania, jak i rezultat ogólnokrajowego referendum.

Wraz z publikacją tych obwieszczeń, rozpoczął się okres, w którym możliwe jest składanie protestów przeciwko ważności przeprowadzonych wyborów do Sejmu i Senatu, a także przeciwko ważności przeprowadzonego referendum.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, protesty wyborcze i referendalne powinny być składane do Sądu Najwyższego na piśmie. Termin na złożenie takiego protestu wynosi siedem dni od dnia, w którym Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów i referendum w Dzienniku Ustaw.

Protest wyborczy. Jak złożyć?

Jednym z głównych sposobów złożenia protestu jest jego bezpośrednie przekazanie w Sądzie Najwyższym, zlokalizowanym przy placu Krasińskich 2/4/6. Można to zrobić od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 16. Sąd Najwyższy, na czas składania protestów, wprowadził specjalne udogodnienia. Protesty są przyjmowane przy specjalnie wyznaczonym stanowisku, a w budynku sądu znajdują się odpowiednie oznaczenia, które ułatwiają złożenie protestu osobom, które chcą to zrobić.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad składania protestów, zarówno tych wyborczych, jak i referendalnych, można znaleźć na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

SN podejmuje decyzje dotyczące ważności wyborów i referendum

Po rozpatrzeniu wszystkich złożonych protestów wyborczych Sąd Najwyższy podejmuje decyzje dotyczące ważności przeprowadzonych wyborów i referendum.

Uchwała w sprawie ważności wyborów jest wydawana przez Sąd Najwyższy nie później niż 90 dni po dniu przeprowadzenia wyborów, podczas posiedzenia, które jest otwarte dla publiczności.

Natomiast uchwała dotycząca ważności referendum jest wydawana przez Sąd Najwyższy nie później niż w 60. dniu od dnia ogłoszenia wyniku referendum.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)