PolitykaPrezydent wstrzymał sędziowskie nominacje. Co zrobi KRS?

Prezydent wstrzymał sędziowskie nominacje. Co zrobi KRS?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że do czasu orzeczenia TK w sprawie sporu kompetencyjnego między SN, Sejmem i nim, wstrzyma sędziowskie nominacje. Czy Krajowa Rada Sądownictwa też wstrzyma się z ich opiniowaniem? Odpowiedzi na ten temat udzielił wicerzecznik KRS Jarosław Dudzicz.

Prezydent wstrzymał sędziowskie nominacje. Co zrobi KRS?
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzębowski/REPORTER
Violetta Baran

30.01.2020 | aktual.: 30.01.2020 21:43

- Nie mamy powodu, by wstrzymać naszą procedurę, bo i tak ostateczną decyzję podejmuje pan prezydent - stwierdził Jarosław Dudzicz, wicerzecznik KRS, pytany w programie "Kropka nad i" w TVN 24, czy Rada wstrzyma się z opiniowaniem kandydatów na sędziów.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że wstrzyma się z nominacjami sędziowskimi. - Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez TK, postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone - tłumaczył w rozmowie z Polsat News Duda.

Przypomnijmy, że zgodnie z wydanym we wtorek postanowieniem TK, do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym, m.in. wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb SN z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania. TK ma zająć się wnioskiem Elżbiety Witek 25 lutego.

W podjętej 23 stycznia uchwale stwierdzono, że "nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie". Uchwała dotyczy zarówno obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych.

W uchwale zastrzeżono jednak, że nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

Jak podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, uchwała ta nie obowiązuje wstecz. To znaczy nie dotyczy orzeczeń wydanych przez takich sędziów przed podjęciem uchwały przez trzy izby SN oraz "orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu".

Źródło: tvn24.pl

krsAndrzej Dudatrybunał konsytucyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (442)