Trwa ładowanie...

Prezydent: dopełnił się ostatni akt integracji europejskiej

Dopełnił się ostatni akt integracji
europejskiej, która obejmuje Litwę i Polskę - powiedział prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości symbolicznego
otwarcia granicy na przejściu w Budzisku (Podlaskie), w związku z
wejściem obu krajów do strefy Schengen. Prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus biorą udział w uroczystości symbolicznego otwarcia granicy.

Prezydent: dopełnił się ostatni akt integracji europejskiejŹródło: PAP
d2hgzuu
d2hgzuu

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/koniec-kontroli-na-granicach-6038683595846785g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/koniec-kontroli-na-granicach-6038683595846785g )
Koniec kontroli na granicach

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polska-bez-granic-zdjecia-internautow-6038716848321153g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polska-bez-granic-zdjecia-internautow-6038716848321153g )
Polska bez granic - zdjęcia Internautów

Dopełniło się - oświadczył L. Kaczyński. Jak dodał, przestały, nie w sensie politycznym, a w sensie wszelkiej kontroli istnieć granice. W ocenie prezydenta, to kolejne wielkie osiągnięcie w ramach procesu jednoczenia naszego kontynentu. To osiągnięcie, które przede wszystkim ma wymiar ludzki, jest bardzo istotne z punktu widzenia przeciętnego Polaka, Litwina, obywateli wielu innych krajów - podkreślił L. Kaczyński. W uroczystości bierze udział prezydent Litwy Valdas Adamkus.

d2hgzuu

Schengen to nasz olbrzymi wspólny sukces- mówił prezydent Lech Kaczyński. To nasz sukces wydawałoby się niewyobrażalny, ale jednak możliwy, realny. Schengen stało się faktem - podkreślił prezydent.

Jak dodał, dla niego jest olbrzymią satysfakcją, że może pogratulować prezydentowi Adamkusowi, że ta uroczystość odbywa się właśnie na polsko-litewskiej granicy.

To niezwykle istotne, że właśnie tu i myślę, że niezwykle znamienne. Gratuluję panie prezydencie - zwrócił się do Adamkusa L. Kaczyński.

Polski prezydent pogratulował też wszystkim obywatelom Polski i Litwy. Można powiedzieć, że świat jeszcze bardziej się otworzył - podkreślał.

d2hgzuu

Należę do pokolenia, które świetnie pamięta, czym był wyjazd za granicę, szczególnie na Zachód, ale pamiętam również świetnie, że między Polską a Litwą nie było żadnego przejścia granicznego. Było to oczywiście celowo, dziś tych przejść jest wiele, ale mają od tej chwili już jedynie techniczne znaczenie - zauważył prezydent.

Jak dodał, Europa pozostaje silnym związkiem państw. I to bardzo dobrze, ale państwa doszły do takiego stopnia integracji, jaki w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej Europie jest możliwy - ocenił.

Tusk: odchodzi w przeszłość "zły czas dla Europy"

Rozszerzenie strefy Schengen, m.in. o Polskę, to triumf wolności- powiedział natomiast premier Donald Tusk podczas uroczystego otwarcia granic w związku z wejście Polski do strefy Schengen, w Porajowie (Dolnośląskie), w miejscu gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Niemiec. Premier ocenił, że odchodzi w przeszłość "zły czas dla Europy, podział, który był w naszych umysłach i sercach". Trudno w to uwierzyć, szczególnie naszej generacji, ale dzisiaj po raz pierwszy możemy powiedzieć, że tu, na styku granic polskiej, czeskiej i niemieckiej jesteśmy w samym sercu Europy- powiedział premier.

d2hgzuu

Przypomniałem sobie, jak z moją Małgosią jeszcze przed ślubem jechaliśmy do Pragi i jak wyglądało przekraczanie granicy - jakby w warunkach wojny. Gdybym wtedy pomyślał, że dożyję dnia, kiedy - nawet nieważne, że w roli premiera - będziemy się spotykali i przepiłowywali tę granicę, w życiu bym nie uwierzył - wspominał Tusk.

W ten zimny dzień wszystkim nam jest bardzo ciepło w okolicach serca. To dzień wyjątkowy dla mojej generacji, dla pokolenia Polaków, Czechów, Niemców, Portugalczyków, wszystkich Europejczyków - powiedział szef polskiego rządu.

Jak dodał, jego generacja, to pokolenie ludzi, których przyzwyczajano "od urodzenia do granic, nakazów, zakazów".

d2hgzuu

Urodziliśmy się w świecie podzielonym, w Europie przez którą biegła granica wydawało się przez lata nieprzekraczalna. Musiało minąć dużo czasu, żeby nasze pokolenie pokonało wpierw granicę być może najtrudniejszą - granicę strachu, a kiedy tę granicę pokonano wszystko stał się łatwiejsze, wszystko stało się możliwe - powiedział Tusk.

Przyznał, że czuje się szczęśliwy. Zniesienie kontroli granicznej z punktu widzenia mojego pokolenia, to nie tylko długo oczekiwane ułatwienia w codziennym życiu ludzi (...) ale to co dziś najważniejsze, to takie najgłębsze poczucie, że ostatecznie odchodzi w przeszłość ten zły czas dla Europy, ten podział który był w naszych umysłach, sercach i który tak dotkliwie był widoczny na granicach - zaznaczył.

Szef polskiego rządu podziękował osobom, które przyczyniły się do rozszerzenia strefy Schengen. Trzeba było mieć wielką wyobraźnie, żeby ten finał osiągnąć. Dziękuję za wasze serca, za waszą współpracę. Serdeczne dzięki, Bóg wam zapłać - podkreślił.

d2hgzuu

Niech ten Nowy Rok będzie pierwszym rokiem tego najlepszego czasu dla Europy - dodał Tusk.

Nie będzie lepszego pomnika tego dnia, niż przyszłe mosty i drogi, dzięki którym wszyscy będziemy mogli się przemieszczać po naszej wspólnej Europie, w naszym wspólnym domu- mówił premier Donald Tusk.

Polski premier mówił, że to dzień, w którym każdy Polak, Czech i Niemiec, szczególnie ten z doświadczeniem b. NRD, musi odczuwać wielkie wzruszenie.

d2hgzuu

To naszym doświadczeniem było wieloletnie czekanie na paszport, to my uznawaliśmy, że wyjazd za granicę graniczy z cudem - mówił Tusk.

Opowiadał, że kiedy z premierem Czech Mirkiem Topolankiem przy pomocy piły niszczyli ostatnią, symboliczną przeszkodę na polsko-czeskiej granicy, przypomniał sobie o swoich dwóch pierwszych wyjazdach zagranicznych: w podróż poślubną pojechał do Pragi czeskiej, w ramach drugiego wyjazdu odwiedził przyjaciół w Lipsku

Pamiętam uczucie złych emocji, kiedy przekraczało się granice, pamiętam poczucie ulgi, kiedy mijało się kordony, szlabany, poczucie ulgi, że nic złego się nie stało. Dzisiaj (...) mam poczucie, że zaczyna się coś naprawdę w tej wielkiej, europejskiej przygodzie trzech narodów: czeskiego, niemieckiego i polskiego - powiedział premier.

Podkreślił, że ci, którzy tak skutecznie unieważniają granice i podziały, muszą równie skutecznie zacząć budować drogi i mosty.

Te drogi i te mosty, także w tej części Europy w tym naszym trójkącie czesko-niemiecko-polskim też zaczną powstawać. Nie będzie lepszego pomnika tego dnia, niż przyszłe mosty i drogi, dzięki którym wszyscy będziemy mogli się przemieszczać po wspólnej Europie, w naszym wspólnym domu - deklarował.

Podziękował premierowi Portugalii Jose Socratesowi, przewodniczącemu KE Jose Barroso i przewodniczącemu PE Hansowi- Gertowi-Poetteringowi za ich "wrażliwość i wyobraźnię", bez których nie świętowalibyśmy dzisiaj rozszerzenia strefy Schengen.

W uroczystości w Porajowie biorą udział m.in. premier Donald Tusk, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Czech Mirek Topolanek, premier Portugalii - przewodniczącej w tym półroczu pracom UE - Jose Sokrates, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech i Niemiec.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu Unii Europejskiej - "Oda do radości".

Część pierwsza uroczystości odbywa się na polsko-niemieckim przejściu granicznym Porajów-Zittau, gdzie m.in. uroczyście zostanie otwarty szlaban graniczny. Natomiast druga część ma miejsce na pobliskim polsko-czeskim przejściu granicznym Porajów-Hradek, gdzie premierzy Czech i Polski razem uroczyście przetną szlaban graniczny. Uroczystość ma być gestem solidarności z krajami Europy Wschodniej i pokazać, że granica Europy nie kończy się na granicy polsko-litewskiej.

Przez Dolny Śląsk przebiega odcinek granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Czeską o łącznej długości ponad 500 km. Granica państwowa częściowo przebiega w terenie górzystym - masywem Karkonoszy (często zalesionym i trudno dostępnym dla pojazdów), a także częściowo środkiem koryta Nysy Łużyckiej.

W czwartek o północy Polska weszła do strefy Schengen. Tym samym zniesione zostały kontrole graniczne na przejściach z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami. Równocześnie wzmożono kontrole na tzw. granicy zewnętrznej Schengen czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Układ z Schengen został podpisany 14 czerwca 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). Należały do niego dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzą w skład Wspólnoty. W nocy z czwartku na piątek przyłączyły się do niego dziewięć nowych krajów Unii (z wyjątkiem Cypru, Bułgarii i Rumunii) - w tym Polska. Do strefy należą więc w sumie 24 kraje.

d2hgzuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgzuu
Więcej tematów