Trwa ładowanie...

Trafiają głównie z Niemiec. Coraz więcej cudzoziemców w Polsce

Rośnie liczba cudzoziemców przekazywanych do Polski w ramach readmisji, tzw. porozumienia Dublin III oraz innych umów i porozumień - wynika z danych przekazanych przez Straż Graniczną. Powodem jest m.in. presja migracyjna.

Presja migracyjna. Rośnie liczba cudzoziemców przekazywanych do PolskiPresja migracyjna. Rośnie liczba cudzoziemców przekazywanych do PolskiŹródło: PAP, fot: DAREK DELMANOWICZ
d367na6
d367na6

Chodzi o cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę Unii Europejskiej, wjeżdżając do Polski, a następnie złożyli w Polsce wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale wyjechali do innych krajów UE, nie czekając na jego rozpatrzenie.

Presja migracyjna

Cudzoziemcy przekazywani są do Polski m.in. w ramach procedur Dublin III, czyli na podstawie Rozporządzenia PE i Rady z 2013 roku w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca.

Zgodnie z tymi przepisami Polska jest zobowiązana do przyjmowania na swoje terytorium cudzoziemców z innych państw członkowskich. Przepisy te określają, który kraj unijny jest odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku azylowego, przy jednoczesnym zastosowaniu zasady wskazania państwa pierwszego wjazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Happening w Sejmie? "Mamy barbarzyńskie prawo"

Trafiają głównie z Niemiec

Od czasu nasilenia się presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej wzrosła jednocześnie liczba przekazywanych Polsce cudzoziemców. Jak wielokrotnie informowały służby, krajem, z którego odsyłanych jest najwięcej cudzoziemców, są Niemcy.

d367na6

Wśród nich są np. cudzoziemcy, którzy opuścili otwarte ośrodki dla cudzoziemców przed zakończeniem procedur i udały się do Niemiec lub innych krajów UE. Mogą to być także osoby, które nadużywają procedury uchodźczej - składają wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i wyjeżdżają z Polski, nie czekając na rozstrzygnięcie. Jeśli następnie złożą taki sam wniosek w Niemczech, mogą zostać zawrócone do Polski, gdzie złożyły go po raz pierwszy.

Wrócą kontrole?

Według danych Straży Granicznej do Polski, w ramach readmisji, porozumiewania Dublin III oraz innych umów i porozumień w 2021 roku przekazano 576 cudzoziemców. Rok później było to 927 osób, zaś w 2023 roku - 1567.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową p.o. rzecznika prasowego Straży Granicznej mjr Andrzej Juźwiak, wpływ na ten wzrost ma presja migracyjna.

- Warto mieć też na uwadze tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych - przekazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d367na6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d367na6
Więcej tematów