Powoduje paraliż i zatrzymanie oddechu. Śmiertelnie niebezpieczne rośliny rosną w Polsce
Wiele roślinnych gatunków w naszym otoczeniu, pobudzonych do życia w wiosennym zrywie, jest szalenie niebezpiecznych. Trujących okazów nie brakuje w polskich lasach, na łąkach i w ogrodach.
W Polsce nie brakuje roślin, które są śmiertelnie niebezpieczne. Do groźnych okazów przyrody zaliczyć trzeba między innymi nawet tulipany, narcyzy i konwalie.
Dotykanie lub omyłkowe spożycie niektórych roślin może skończyć się podrażnieniem skóry, problemami żołądkowymi, a nawet śmiercią. Niebezpieczna jest nawet woda z wazonów, w którym stały wiosenne bukiety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyspa pełna niebezpiecznych gatunków. "Jest trochę rzeczy, które chcą cię zabić"
Jak podaje "Super Express", wśród niebezpiecznych roślin jest między innymi szalej jadowity, znany też pod nazwą cykuta, którego trujące właściwości znane były już w starożytności. Używano go nawet do egzekucji.
Za jego trujące działanie odpowiada cykotoksyna. Najwięcej toksyn zawiera łodyga i kłącze. Po 20 minutach od spożycia pojawia się pieczenie w jamie ustnej i ślinotok, a potem mdłości, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem.
Przyroda bywa toksyczna i podstępna
Równie niebezpieczna może być niewinna konwalia majowa. Bukiet pachnie uwodzicielsko, ale pojawiające się później na roślinie jagody to prawdziwa tykająca bomba. Ich spożycie może doprowadzić do śmierci.
Niepozorną, ale trującą wiosenną rośliną jest też tulipan. Jego cebulki są toksyczne. Po zjedzeniu wywołują zawroty głowy, bóle brzucha i nudności, a także biegunkę, a w skrajnych okolicznościach duszności, poty i podrażnienie skóry. Podobnie działać może narcyz.
Jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce jest pokrzyk wilcza jagoda. Na ten niewysoki krzew natknąć się można w polskich lasach. Owoce są fioletowo-czarne i błyszczące, łatwo pomylić je z borówką. To ogromne zagrożenie, bo już kilka jagód może zabić dziecko.
Paraliż i zatrzymanie oddechu
Pierwsze objawy, jak czytamy, to zaczerwienienie twarzy, rozszerzenie tętnic, wysychanie śluzówek oraz wyraźne przyspieszenie tętna. Potem może być gorzej - roślina może wywołać napady lęku i silne halucynacje, paraliż i zatrzymanie oddechu.
Równie niebezpieczny może być popularny chwast - bieluń dziędzierzawa. Pnącze zawiera trujące alkaloidy tropanowe o właściwościach narkotycznych, które mogą wywoływać halucynacje, problemy z oddychaniem, a także śmiertelnie niebezpieczne uszkodzenia mózgu lub śpiączkę.
Inny popularny żółty kwiat, który kwitnie w maju i w sierpniu, należy do roślin silnie trujących. Jaskier działa drażniąco, jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Jego zjedzenie może zahamować czynności układu nerwowego i doprowadzić do uduszenia.
Równie podstępny może okazać się piękny czerwony mak. Niepozorny i piękny, jest jednak groźną rośliną trującą.
Czytaj też: Śmiertelnie trujące grzyby
Do jednych z najbardziej trujących roślin w Polsce jest cis. Szczególnie niebezpieczne są jego czerwone jagody. Sok z cisu zawiera toksyczny taksol. Substancja może powodować zaburzenia pracy jelit, żołądka i serca, a także doprowadzić do śmierci.
Roślinne zagrożenie mogą stanowić nie tylko okazy flory w naturalnym środowisku. Bardzo często niebezpieczeństwo sprowadzamy na siebie sami, otaczając się zielenią w doniczkach.
Takie podejrzane towarzystwo sprowadzić na siebie możemy sami, kupując monsterę lub difenbachię. Jako domowe kwiaty sprawdzają się świetnie, ale nierozważne spożycie może przynieść zatrważające konsekwencje.
Czytaj też: Zabójcza galareta z targu
Źrodło: "Super Express"