Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest wniosek o wydanie ENA
Prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Marcina Romanowskiego - przekazała w środę Prokuratura Krajowa.
Marcin Romanowski od czwartku poszukiwany jest listem gończym. 9 grudnia sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie byłego wiceministra sprawiedliwości, podejrzanego w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości.
Po tej decyzji sądu policjanci w celu zatrzymania polityka przeszukiwali adresy, pod którymi mógł przebywać, jednak nigdzie go nie znaleźli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dworczyk wybrał obrońcę. W PiS konsternacja
Wcześniej w środę prokurator krajowy Dariusz Korneluk informował, że do sądu skierowany zostanie wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania wobec Marcina Romanowskiego, zaznaczając jednocześnie, że prokuratorzy zwrócili się już do krajowego biura Interpolu o wydanie czerwonej noty ws. podejrzanego.
Jak przekazano następnie w środowym komunikacie na stronie Prokuratury Krajowej, "z ustaleń Komendy Stołecznej Policji w Warszawie wynika, iż podejrzany może przebywać poza granicami kraju, prawdopodobnie na terenie jednego z państw Unii Europejskiej".
"Mając na uwadze powyższe ustalenia, prokurator wystąpił dziś do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Marcina Romanowskiego" - dodano.
Obrońca Romanowskiego o wniosku ws. czerwonej noty Interpolu
"W związku z wnioskiem polskich organów ścigania o wydanie czerwonej noty Interpolu - jako obrońca posła Marcina Romanowskiego - w najbliższym czasie wystąpię do Sekretariatu Generalnego Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej z pismem wskazującym na formalną niemożliwość uwzględnienia takiego wniosku" - przekazał wcześniej na platformie X mec. Bartosz Lewandowski.
"Tzw. czerwona nota zgodnie z regulaminem Interpolu nie może zostać wydana w sprawie dotyczącej rzekomych czynów zabronionych, których miał dopuścić się mój klient" - napisał również, dodając, że "z uwagi na to, że tzw. czerwona nota Interpolu obejmuje ściganie najpoważniejszych przestępców podejrzanych czy skazanych za terroryzm, morderstwa, handel ludźmi czy przestępczość narkotykową, regulamin wyklucza wydanie takiej noty w przypadku czynów zabronionych o charakterze urzędniczym, jak również takich, które polegają na spowodowaniu szkody w 'majątku publicznym'".
Czytaj też: