Poszkodowani w sprawie Amber Gold będą walczyć o odszkodowanie od skarbu państwa
Z 800 straconych mln odzyskano 30 mln złotych. Poszkodowani przez Amber Gold dalej jednak walczą o odszkodowanie - tym razem od skarbu państwa. Kancelaria prawna przygotowuje pozew zbiorowy w tej sprawie - pisze "Puls Biznesu". Dotąd żaden złożony pozew nie przyniósł zamierzonego efektu. Jednocześnie rośnie liczba skarg składanych przez klientów banków do bankowego arbitrażu konsumenckiego. Miesięcznie jest ich ok. 120.
Do 17 października zbierane będą zapisy od grupy skrzywdzonych przez piramidę finansową. W ich imieniu do sądu złożone zostanie powództwo o odszkodowanie od skarbu państwa.
Celem ma być uzyskanie wyroku zasądzającego zapłatę przez państwo kwot, które poszkodowani stracili. Zdaniem kancelarii, spółka Amber Gold prowadziła działalność przestępczą, a w całej sprawie zawiniła opieszałość prokuratury.
W sprawie parabanku złożono już trzy pozwy zbiorowe, których autorem była kancelaria Chałas i Wspólnicy. Dotąd żaden nie przyniósł efektów.
Do prokuratury zgłosiło się dotychczas 18 tysięcy osób poszkodowanych przez Amber Gold na około 800 milionów złotych. Syndyk masy upadłości odzyskał do tej pory około 30 milionów złotych.
Rośnie liczba skarg klientów banków
- W ubiegłym roku wpłynęło blisko 1150 skarg, w tej chwili jest już 950. Miesięcznie trafia do mnie około 120 skarg - mówi arbiter bankowy Katarzyna Marczyńska.
Dodaje, że najwięcej spraw dotyczy kredytów hipotecznych - na przykład prowizji czy nieterminowych wypłat poszczególnych transz. Dużo skarg dotyczy również rachunków, lokat, wiele jest składanych przez spadkobierców, którzy zostają nagle z długiem.
By złożyć skargę do arbitrażu przede wszystkim trzeba zakończyć postępowanie reklamacyjne w banku. W momencie, kiedy nie udzieli on odpowiedzi w terminie 30 dni od jej złożenia, albo udzieli negatywnej odpowiedzi można wniosek arbitrażowy złożyć.
Wniosek musi zawierać informację, którego banku rzecz dotyczy, o jaką kwotę chodzi. Należy uzasadnić swoją decyzję o złożeniu wniosku oraz wnieść opłatę 50 bądź 20 złotych. Dokument należy przesłać pocztą. Musi być on odręcznie podpisany.
Katarzyna Marczyńska dodaje, że w pierwszej kolejności proponowana jest stronom ugoda. Orzeczenia arbitra są dla banku ostateczne. Bank musi je wykonać w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wypisu orzeczenia.
Warto pamiętać, że arbiter bankowy rozstrzyga sprawy sporne tylko do 8 tysięcy złotych.