Trwa ładowanie...

Pomysł Kaczyńskiego wejdzie w życie? Błaszczak przedstawił projekt w siedzibie NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił w Kwaterze Głównej NATO projekt dotyczący misji pokojowej w Ukrainie. - Został przyjęty z zainteresowaniem - oświadczył szef MON. Kwestię tę poruszył we wtorek podczas wizyty w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński.

Pomysł Kaczyńskiego wejdzie w życie? Błaszczak przedstawił projekt w siedzibie NATO Pomysł Kaczyńskiego wejdzie w życie? Błaszczak przedstawił projekt w siedzibie NATO Źródło: PAP, fot: Pawe� Supernak, Paweł Supernak
d2mr292
d2mr292

We wtorek premier Mateusz Morawiecki, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Janša przebywali z wizytą w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołydymyrem Zełenskim i premierem tego kraju Denysem Szmyhalem.

- Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie w stanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy. To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne - powiedział po zakończeniu rozmów wicepremier Kaczyński.

d2mr292

Błaszczak o misji pokojowej NATO w Ukrainie: omówiliśmy działania

Propozycję Jarosława Kaczyńskiego przedstawił w środę w Kwaterze Głównej NATO szef MON Mariusz Błaszczak. Jak poinformował, na spotkaniu z ministrami obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego analizowano obecną sytuację na Ukrainie.

- Przedstawiłem ze swojej strony również projekt, o którym wczoraj mówił premier Jarosław Kaczyński w Kijowie. Ten projekt przedstawiłem do zastanowienia się przez sojuszników, czy i jak mogłaby być sformułowana misja pokojowa na Ukrainie. Taka misja pokojowa jest np. w Kosowie - zaznaczył Błaszczak, dodając, że "ta sprawa będzie omawiana, została położona na stole".

Minister przekazał, że przedstawiciel Polski przy NATO jest gotowy do rozmów o szczegółach propozycji ustanowienia misji pokojowej NATO na Ukrainie.

- To jest nowa propozycja, świeży projekt. Został przyjęty z zainteresowaniem, on nie jest łatwy, wszyscy mają tego dokładną świadomość. Liczymy na szybkie stanowisko ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił szef MON.

d2mr292

Zobacz też: "To niewyobrażalne". Ppłk Faliński o pomyśle Kaczyńskiego

Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji z Polski i Ukrainy

Chcesz pomóc Ukrainie? Poniżej publikujemy listę największych organizacji, do których można się zgłaszać lub wpłacać pieniądze na specjalne konta.

Zbiórki prowadzone przez polskie organizacje:

d2mr292

Organizacje z Ukrainy:

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mr292
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2mr292
Więcej tematów