Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Putin ostrzega Rosjan przed "piątą kolumną Zachodu" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 21. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Władimir Putin w przemówieniu zaatakował tych Rosjan, którzy, jego zdaniem, są bardziej mentalnie zjednoczeni z Zachodem niż z Rosją. Ostrzegł, że mogą stać się "piątą kolumną Zachodu''. Natomiast Departament Stanu USA, komentując propozycję Jarosława Kaczyńskiego, przekazał, że "wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę tylko przedłużyłoby konflikt". Rosjanie dopuścili się kolejnej zbrodni wojennej - zbombardowali teatr dramatyczny w Mariupolu, w którym przebywało przeszło tysiąc cywilów. Wieczorem pojawiły się doniesienia o wybuchach na terenie Białorusi. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir Putin Władimir Putin Fot: HANDOUT
d31drn8
d31drn8
  • • Władimir Putin w przemówieniu zaatakował tych Rosjan, którzy, jego zdaniem, są bardziej mentalnie zjednoczeni z Zachodem niż z Rosją. Ostrzegł, że mogą stać się "piąta kolumną Zachodu''. 

  • • Wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę tylko przedłużyłoby konflikt  - przekazał Departament Stanu USA, komentując propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.  

  • • Rosjanie zbombardowali teatr dramatyczny w Mariupolu, w którym przebywało około tysiąca cywilów. 

  • • Wieczorem pojawiły się doniesienia o wybuchach na terenie Białorusi

  • • Prezydent USA Joe Biden zpowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów. Znalazły się w nim m. in. systemy przeciwlotnicze i przeciwpancerne oraz drony.  

  • • - Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza ten kraj - podkreślił w szef NATO Jens Stoltenberg.  

  • • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny
Trwa łączenie
00:13, 17.03.2022
pilne

- Mądrzy ludzie silnego kraju, udało się wreszcie uwolnić mera Melitupolu, który nigdy nie ukorzył się przed okupantem. Rosyjscy wojskowi porwali go 11 marca. Chcieli go przekonać do współpracy, ale to nasz człowiek, wytrzymał. Jeżeli on wytrzymał, to my wszyscy wytrzymamy - powiedział Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu opublikowanym w nocy.

GETTY
23:50, 16.03.2022

Jak podaje Deutsche Welle, zdjęcia satelitarne wykonane przez prywatną firmę pokazują słowa "dzieci" napisane po rosyjsku przed Teatrem Dramatycznym w Mariupolu. Budynek został zbombardowany przez Rosjan. Było w nim ok. tysiąc cywilów.


23:41, 16.03.2022

Jak podaje "Ukraińska Prawda", mer Melitopola, porwany wcześniej przez Rosjan, miał zostać zwolniony na podstawie wymiany. Ukraińcy mieli przekazać stronie rosyjskiej dziewięciu jeńców urodzonych w latach 2002-2003. Tu pisaliśmy więcej o porwaniu i uwolnieniu mera.

23:37, 16.03.2022

"Dziękuję! W tym kluczowym momencie musimy okazać solidarność" - odpisał czeskiemu premierowi Mateusz Morawiecki.

23:36, 16.03.2022

"Nasza wizyta w Kijowie nie byłaby możliwa bez Mateusza Morawieckiego. Dziękuję Polsce za to co robi zarówno dla Ukrainy, jak i dla uchodźców. Polska zasługuje na nasze wsparcie!" - napisał w środę wieczorem na Twitterze premier Czech Petr Fiala.

23:06, 16.03.2022

Jak podał Paweł Łatuszka - białoruski opozycjonista, a w przeszłości ambasador Białorusi w Warszawie - w ciągu ostatnich kilku godzin ok. 30 myśliwców, samolotów transportowych i śmigłowców wystartowało z terenu Białorusi z lotnisk z Homlu, Baranowiczach, Lidzie i Łunińcu. W pobliżu miasta Kalinkowicze wystrzelono 6 pocisków. W różnych miastach słychać wybuchy. Wcześniej podobne informacje podawała białoruska dziennikarka Hanna Liubakowa.

22:49, 16.03.2022

Na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety; według wstępnych informacji ofiar nie ma - przekazał w środę wieczorem na Facebooku mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 


Według szefa rejonowej (powiatowej) administracji wojskowej Ołeksandra Kochana, w Sarnach były eksplozje, ale sytuacja jest pod kontrolą - podał portal Ukrainska Prawda.  

22:29, 16.03.2022

Kolejne wystąpienie Władimira Putina. Zaatakował Rosjan, którzy jego zdaniem są bardziej mentalnie zjednoczeni z Zachodem niż z Rosją. Powiedział, że naród rosyjski szybko będzie w stanie odróżnić zdrajców od patriotów.  


 - Oczywiście oni (Zachód) będą próbowali postawić na tak zwaną piątą kolumnę, na zdrajców - na tych, którzy zarabiają pieniądze tutaj, ale mieszkają tam. Żyją, nie w sensie geograficznym, ale w sensie ich myśli, ich niewolniczego myślenia - powiedział. 


 - Każdy naród, a zwłaszcza naród rosyjski, zawsze będzie potrafił odróżnić prawdziwych patriotów od szumowin i zdrajców, i po prostu wypluć ich jak muszkę, która przypadkowo wleciała mu do ust - zapewnił. 

21:59, 16.03.2022

Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN powołują się na trzy źródła.


Według dwóch rozmówców CNN Słowacja, jeden z trzech krajów NATO wyposażonych w system obrony przeciwlotniczej S-300, domaga się zapewnień, że jeśli przekaże swe uzbrojenie Ukrainie, to zostanie ono szybko uzupełnione.


Każdy kraj dostarczający Ukrainie S-300 otrzyma prawdopodobnie amerykański system Patriot - podaje CNN powołując się na źródła znające szczegóły negocjacji w tej sprawie.


Ukraina domaga się od Zachodu wzmocnienia swego systemu obrony przeciwlotniczej, aby skuteczniej zwalczać rosyjskie ataki powietrzne.

21:55, 16.03.2022

Rosyjskie ciężarówki zniszczone przez ukraiński ostrzał artyleryjski na postoju w pobliżu Chernihowa. Co najmniej 10 sztuk. 

21:50, 16.03.2022

Dziennikarka Hanna Liubakowa informuje o tajemniczych eksplozjach, jakie były słyszane w różnych miastach Białorusi:  Baranowiczach, Łunińcu, Klecku, Słucku i Stolinie. Czekamy na więcej informacji w tej sprawie.

21:47, 16.03.2022

- Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tys. ludzi - poinformowała rada miejska Mariupola w komunikatorze Telegram.


Ludzie ci opuścili miasto w około 2,5 tys. samochodów osobowych, które wyjechały w środę z Mariupola w stronę Zaporoża.


- Prócz tego dla osób, które przejechały samodzielnie do Berdiańska i z różnych przyczyn nie mogły dalej jechać zorganizowano autobusy, które jadą teraz do Zaporoża w asyście księży prawosławnych - podała rada miejska.


Jak wyjaśniono, autobusów tych jest 15 i są pełne ludzi, w trzech z nich są dzieci.

21:33, 16.03.2022

Wymowne zdjęcie satelitarne z Mariupola. Wykonano je parę dni temu. Na środku kadru widać gmach teatru, który dziś został zbamobradowany przez Rosjan. Mogło w nim wówczas przebywać nawet 1200 cywilów. Rosjanie musieli być świadomi tego, co robią - po obu stronach budynku, jak się Państwo przyjrzycie, ułożony jest napis "dzieci" po rosyjsku.

21:20, 16.03.2022

Sytuacja w Ukrainie mniej więcej bez zmian. Oto nowa mapa od Study of War.

20:44, 16.03.2022

Prezydent Joe Biden nazwał w środę w rozmowie z dziennikarzami rosyjskiego przywódcę Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Associated Press podkreśla, że są to najmocniejsze jak dotąd słowa potępienia Putina ze strony administracji USA.


Wcześniej w środę Biden stwierdził, że rosyjski prezydent "sieje zatrważające zniszczenie i horror" na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę.


- Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal - ocenił Biden. 

20:36, 16.03.2022

Ciekawie zmontowany film z niezidentyfikowanej lokalizacji. Ukraińscy żołnierze przyszykowali zasadzkę na rosyjski transporter. 

20:16, 16.03.2022

Generał Walery Załużny, Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, w opisie nagrania: "W okolicach Kijowa nasi artylerzyści przeprowadzili ostrzał stanowiska dowodzenia i punktu wsparcia 35. Armii ze Wschodniego Okręgu Wojskowego".

20:00, 16.03.2022

Tak wygląda dziś Mariupol, jeszcze niedawno kwitnący port na południu Ukrainy.

19:51, 16.03.2022

- Wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę tylko przedłużyłoby konflikt  - przekazał Departament Stanu USA, komentując propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. 

19:48, 16.03.2022

Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.


Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu.

19:46, 16.03.2022

Ciała pięciu osób, w tym trojga dzieci, wydobyli ukraińscy ratownicy spod gruzów akademika w Czernihowie, zbombardowanego przez siły rosyjskie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.


- Podczas rozbiórki konstrukcji akademika w Czernihowie ratownicy znaleźli ciała pięciu zabitych, wśród nich trojga dzieci - poinformowała Służba w komunikatorze Telegram.

 

O zrzuceniu bomby lotniczej na dziewięciokondygnacyjny akademik w Czernihowie, mieście leżącym na północ od Kijowa, informowano 13 marca. 

19:31, 16.03.2022

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.


Wallace o możliwości przekazania systemów Starstreak mówił już przed tygodniem w Izbie Gmin, gdy informował posłów o kolejnej partii uzbrojenia dla Ukrainy. Wyjaśnił wówczas, że decyzja w tej sprawie w zasadzie zapadła, a rząd pracuje nad tym, jak je dostarczyć na Ukrainę i przeszkolić jej siły do ich używania. W środę przy okazji spotkania ministrów obrony NATO potwierdził stacji BBC, że są one dostarczane. Nie sprecyzował, ile ich będzie przekazane, ani na jakim etapie są dostawy.


Produkowany przez brytyjską firmę Thales Air Defence system Starstreak, zapisywany także jako STARStreak, jest zaprojektowany do niszczenia myśliwców i śmigłowców. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość ponad 3 Machów, co czyni je najszybszymi na świecie pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze. W pocisku zastosowano trzy przypominające lotki podpociski, które umożliwiają wielokrotne trafienie w cel. Pocisk może być wystrzeliwany z ramienia, z lekkiej wyrzutni wielokrotnej lub z pojazdów opancerzonych.

19:14, 16.03.2022

Oto ostrzelany przez Rosjan basen w Mariupolu. Tu także schronili się cywile. 

19:11, 16.03.2022

Pułka "Azow" w Mariupolu unieszkodliwił kolejny rosyjski czołg. Oto nagranie z drona. 

18:54, 16.03.2022

Pełna lista broni, którą USA dostarczą Ukrainie, w nowym pakiecie pomocy wojskowej wartej 800 mln dolarów.

18:46, 16.03.2022

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w komunikatorze Telegram.


Również wiceszef prezydenckiego biura Kyryło Tymoszenko ogłosił na swoim kanale w Telegramie, że Fedorow "jest już bezpieczny".


W nagraniu wideo Tymoszenko powiedział, że "zakończyła się operacja specjalna uwolnienia" Fedorowa i że mer rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.


Melitopol, w obwodzie zaporoskim, jest zajęty przez wojska rosyjskie. Fedorow został w piątek zatrzymany i uprowadzony przez Rosjan.

18:21, 16.03.2022

- Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami; ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów - poinformowała w środę rada miejska Mariupola.


Rada, której oświadczenie cytuje portal Ukrainska Prawda, podała, że w teatrze ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi.


- Teraz trwają zaciekłe walki. Nikt nie może dostać się do gruzów i nie wiemy, czy jacyś ludzie przeżyli. Co najstraszniejsze, nie możemy ich wydobyć spod gruzów - napisał na Facebooku deputowany Serhij Taruta. 


Teatr dramatyczny wystawiał spektakle w języku rosyjskim, a ostatnio stał się schronieniem przed ciągłymi ostrzałami oblężonego Mariupola - podkreślił Taruta. Zaapelował, by rozpowszechniać informacje o ataku i by wzywać do uratowania Mariupola.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31drn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d31drn8
Więcej tematów