Polscy uczniowie odkryli dwie nowe planetoidy
Lista najnowszych odkryć i obserwacji dokonanych podczas trwającej od początku 2009 roku kampanii poszukiwania asteroid została opublikowana w piątek. Uczniowie z Polski, którzy biorą udział w obserwacjach, mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami - odkryli m.in. dwie planetoidy.
Kampania poszukiwania asteroid to część projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC), który jest inicjatywą kilku amerykańskich i europejskich uniwersytetów i towarzystw edukacyjnych. Ponadto IASC jest wspierany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).
W poszczególnych kampaniach (na rok 2009 jest ich zaplanowanych aż sześć) biorą udział zespoły uczniów pracujących pod opieką swoich nauczycieli. Są to wychowankowie szkół z wielu krajów świata, m.in. z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Chin i Polski.
Zadaniem młodych obserwatorów jest odnajdywanie nieznanych dotąd małych obiektów Układu Słonecznego oraz potwierdzanie orbit tych asteroid, które zostały już odkryte. Taka weryfikacja umożliwia ustalenie, czy badane obiekty mogą być w przyszłości groźne dla Ziemi - w Układzie Słonecznym jest bowiem bardzo wiele planetoid, które potencjalnie mogą uderzyć w powierzchnię naszej planety.
Dane nowoodkrytych obiektów trafiają potem do mieszczącego się na Harvardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane o małych ciałach Układu Słonecznego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA.
W trwającej właśnie kampanii bierze udział siedem polskich szkół. Są to licea i gimnazja ze Szczecina, Sierpca, Olsztyna, Torunia, Katowic, Warszawy i Krakowa. Uczniowie i nauczyciele z każdej z tych placówek mogą się już pochwalić pierwszymi sukcesami.
Dwa obiekty krążące w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza odkryli uczniowie Artur Stankiewicz, Paula Dmochowska i Mateusz Wojciechowski pracujący pod opieką Klemensa Baranowskiego, nauczyciela fizyki z olsztyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Nowo odkrytym asteroidom nadano oznaczenia K09BA3L i K09BA3K.
Zespołom z pozostałych szkół udało się wykonać szereg poprawnych obserwacji NEO, a także zdjąć z listy potencjalnych "killerów" jeden obiekt - asteroidę 2009 CD2 zweryfikowali uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, pracujący pod opieką Józefa Urbańskiego.
Szkoły uczestniczą w kampaniach IASC i NEO Confirmation Campaign w ramach programu EU-HOU, który w Polsce jest koordynowany przez dr. hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
W projekcie tym udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych - na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy.