PolskaPolscy uczniowie odkryli dwie nowe planetoidy

Polscy uczniowie odkryli dwie nowe planetoidy

Lista najnowszych odkryć i obserwacji dokonanych podczas trwającej od początku 2009 roku kampanii poszukiwania asteroid została opublikowana w piątek. Uczniowie z Polski, którzy biorą udział w obserwacjach, mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami - odkryli m.in. dwie planetoidy.

20.02.2009 | aktual.: 20.02.2009 18:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kampania poszukiwania asteroid to część projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC), który jest inicjatywą kilku amerykańskich i europejskich uniwersytetów i towarzystw edukacyjnych. Ponadto IASC jest wspierany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU).

W poszczególnych kampaniach (na rok 2009 jest ich zaplanowanych aż sześć) biorą udział zespoły uczniów pracujących pod opieką swoich nauczycieli. Są to wychowankowie szkół z wielu krajów świata, m.in. z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Chin i Polski.

Zadaniem młodych obserwatorów jest odnajdywanie nieznanych dotąd małych obiektów Układu Słonecznego oraz potwierdzanie orbit tych asteroid, które zostały już odkryte. Taka weryfikacja umożliwia ustalenie, czy badane obiekty mogą być w przyszłości groźne dla Ziemi - w Układzie Słonecznym jest bowiem bardzo wiele planetoid, które potencjalnie mogą uderzyć w powierzchnię naszej planety.

Dane nowoodkrytych obiektów trafiają potem do mieszczącego się na Harvardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane o małych ciałach Układu Słonecznego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA.

W trwającej właśnie kampanii bierze udział siedem polskich szkół. Są to licea i gimnazja ze Szczecina, Sierpca, Olsztyna, Torunia, Katowic, Warszawy i Krakowa. Uczniowie i nauczyciele z każdej z tych placówek mogą się już pochwalić pierwszymi sukcesami.

Dwa obiekty krążące w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza odkryli uczniowie Artur Stankiewicz, Paula Dmochowska i Mateusz Wojciechowski pracujący pod opieką Klemensa Baranowskiego, nauczyciela fizyki z olsztyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Nowo odkrytym asteroidom nadano oznaczenia K09BA3L i K09BA3K.

Zespołom z pozostałych szkół udało się wykonać szereg poprawnych obserwacji NEO, a także zdjąć z listy potencjalnych "killerów" jeden obiekt - asteroidę 2009 CD2 zweryfikowali uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, pracujący pod opieką Józefa Urbańskiego.

Szkoły uczestniczą w kampaniach IASC i NEO Confirmation Campaign w ramach programu EU-HOU, który w Polsce jest koordynowany przez dr. hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W projekcie tym udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych - na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy.

Źródło artykułu:PAP
badanianaukakosmos
Komentarze (0)